Jak liczyć okres zasiłkowy w 2022 r.

Data publikacji: 16 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Jak liczyć okres zasiłkowy w 2022 r.

Długość okresu zasiłkowego warunkuje czas wypłaty zasiłku chorobowego. Poza tym od niej zależy też moment, kiedy pracownik szkoły zostanie zwolniony z powodu długotrwałej choroby. Porównajmy zatem nowe reguły naliczania zasiłku chorobowego z obowiązującymi do końca 2021 r. 

182 dni lub 270 dni okresu zasiłkowego

Okres zasiłkowy stanowi maksymalną liczbę dni, przez które ubezpieczony może pobierać łącznie wynagrodzenie chorobowe ze środków pracodawcy i zasiłek chorobowy ze środków ZUS. Okres ten wynosi 182 dni albo 270 dni – w razie niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą albo jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. Rozwiązanie to nie zmieniło się w 2022 r.

W 2021 r. łatwiej było przerwać okres zasiłkowy

Do końca 2021 r. obowiązywały zasady, zgodnie z którymi do okresu zasiłkowego wliczało się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między zakończeniem poprzedniej, a powstaniem kolejnej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni.

Rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego następowało:
  • po 60-dniowej przerwie – w każdym przypadku,
  • jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem następnej niezdolności do pracy jest krótsza niż 60 dni, a na druku ZUS ZLA lekarz nie wpisał kodu „A”, będącego oznaczeniem tej samej choroby.

W 2022 r. inna choroba nie ma już znaczenia

Natomiast 1 styczna 2022 r. okres zasiłkowy nie zależy już od tego, czy przyczyna niezdolności do pracy występująca przed przerwą i po przerwie jest spowodowana tą samą chorobą. Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się bowiem okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem kolejnej nie przekroczyła 60 dni, niezależnie od przyczyny.

W drodze wyjątku do okresu zasiłkowego nie są wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Porównanie

Stan prawny

do 2021 r.

od 2022 r.

Czas trwania okresu zasiłkowego

180/270 dni

180/270 dni

Skutki wystąpienia przerwy nie dłuższej niż 60 dni

przerwanie okresu zasiłkowego – tylko jeśli po przerwie pracownik zachorował na inną chorobę

brak (kontynuacja okresu zasiłkowego)

Skutki wystąpienia przerwy trwającej co najmniej niż 60 dni

przerwanie okresu zasiłkowego

przerwanie okresu zasiłkowego

W przypadku okresów rozpoczętych jeszcze przed 2022 r. należy stosować zasady z 2021 r., gdy w niezdolności do pracy przypadającej na przełomie 2021 i 2022 r. nie wystąpił ani jeden dzień przerwy.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql