Praca na wysokości w szkole – wymogi BHP

Leszek Skupski
Data publikacji: 12 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Praca na wysokości w szkole – wymogi BHP

Mogłoby wydawać się, że dyrektor szkoły nie będzie miał do czynienia z pracą na wysokości. To jednak nieprawda. Taką pracę mogą wykonywać niektórzy pracownicy np. konserwatorzy w związku z czyszczeniem elewacji. Sprawdź, jakie wymogi BHP spełnić w związku pracą na wysokości w szkole.

Informacja o rodzaju i warunkach pracy w skierowaniu

Aby ustalić, czy pracownik może wykonywać daną pracę w określonych warunkach, dyrektor kieruje pracownika na badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy. W treści skierowania pracodawca powinien określić m.in.:

  • rodzaj pracy (nazwę stanowiska, funkcji),
  • czynności, które są wykonywane w ramach pracy danego rodzaju,
  • warunki pracy w tym zagrożenia, które występują na danym stanowisku.
Podane w skierowaniu informacje są niezbędne, aby lekarz medycyny pracy mógł prawidłowo ustalić zakres badań, które zostaną wykonane w ramach badań profilaktycznych.

Lekarz medycyny pracy może skierować na dodatkowe badania

Niezależnie od treści skierowania lekarz medycyny pracy opiera się również na:

  • aktualnych wynikach badań środowiska pracy dostarczonych przez pracodawcę,
  • wskazówkach metodycznych (załącznik nr 1 do rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r.), a także
  • zaleceniach dotyczących postępowania lekarskiego w stosunku do pracowników poddanych określonym narażeniom, upowszechnianym przez instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy.
Na podstawie wymienionych informacji i dokumentów, lekarz medycyny pracy decyduje o zakresie badań profilaktycznych, które powinny zostać wykonane przez pracownika.

Badania dla pracownika pracującego na wysokości

Pracownik, który wykonując swoje obowiązki służbowe będzie pracował na wysokości w szkole, tj. powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi (§ 105 rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r.), powinien przejść badania wysokościowe.

Informację o pracy na wysokości w szkole dyrektor powinien wskazać w skierowaniu na badania lekarza medycyny pracy.

Prace na wysokościach należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Zgodnie z § 81 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp pracodawca określa szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, w szczególności zapewnia:

  • bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób;
  • odpowiednie środki zabezpieczające;
  • instruktaż pracowników obejmujący w szczególności: imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań oraz wymagania BHP przy poszczególnych czynnościach.
Dyrektor zapewnia również, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.

Praca na wysokości w szkole - konieczne szkolenie BHP

W kontekście pracy na wysokości w szkole niezwykle istotne są również szkolenia BHP. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz w roku (§ 15 rozporządzenia MGiP z 27 lipca 2004 r.).

Nie ma obowiązku odbycia przez pracownika przed podjęciem pracy na wysokości specjalistycznych szkoleń wysokościowych (z wyjątkiem dostępu alpinistycznego oraz stanowiska montera rusztowań), choć odbycie takiego szkolenia należy uznać za dobrą praktykę.
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql