Plan pracy dydaktyczno-wychowawczej i sprawozdanie z jego realizacji – czy obowiązkowe

Wanda Pakulniewicz
Data publikacji: 14 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Plan pracy dydaktyczno-wychowawczej i sprawozdanie z jego realizacji – czy obowiązkowe

Czy są obowiązkowe półroczne i roczne sprawozdania z realizacji planu pracy dydaktyczno-wychowawczego w szkole? Przepisy prawa nie wymagają sporządzania takiego planu ani sprawozdań z jego realizacji. Jednak taki obowiązek może wynikać z wewnętrznych regulacji przyjętych w danej szkole.

Obowiązkowy plan pracy szkoły

Proszę zwrócić uwagę na art. 70 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, z którego wynika obowiązek opracowywania planu pracy szkoły. Plan pracy szkoły zatwierdza rada pedagogiczna po zaopiniowaniu przez radę szkoły (jeśli została powołana). Przepisy nie wskazują co plan pracy szkoły powinien zawierać.

W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że w planie pracy powinny znaleźć się informacje o planowaniu realizacji celów i zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły. Można zatem przyjąć, że plan pracy szkoły obejmuje zagadnienia pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.

Odbiurokratyzowanie szkół rekomendowane przez MEiN jest pożądane, jednak to szkoła decyduje jaką dokumentację prowadzić będą nauczyciele, oprócz dokumentacji wymaganej przepisami.
Jeśli plan pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej jest pomocny, użyteczny, ułatwia wykonanie głównych zadań szkoły zapisanych w statucie, to warto rozważyć jego opracowywanie, a następnie sprawozdawanie. Proponuję przedyskutować z radą pedagogiczną, jaka dokumentacja będzie w szkole prowadzona.
Wanda Pakulniewicz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql