Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Archiwalny Czas przebywania dzieci w przedszkolu i odpłatność za zajęcia

Pytanie: Jak długo dziecko może przebywać w przedszkolu tj. ile godzin dziennie i na jakich warunkach?

Archiwalny Rodzaje opłat pobieranych w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Jakie opłaty może pobierać prywatne przedszkole za pobyt dziecka w przedszkolu?

Archiwalny Plan finansowy przedszkola - podstawa prawna zarządzenia

Pytanie: Bardzo proszę o podanie mi podstaw prawnych, na których powinnam się oprzeć tworząc zarządzenie wprowadzające ostateczny plan dochodów i wydatków na rok 2012 w przedszkolu.

Archiwalny Ustalanie przez radę miasta opłat za świadczenia udzielane przez oddział przedszkolny

Pytanie: Czy rada gminy może ustalić wysokość opłat za świadczenia udzielane przez oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych czynnych do godz. 15 lub  16 i jakiego rodzaju  mogą być te świadczenia?

Archiwalny Termin wykorzystania dotacji udzielonej przedszkolu niepublicznemu

Pytanie: Czy dotacja przyznana dla przedszkola niepublicznego musi zostać wykorzystana w danym roku budżetowym? Czy istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanej dotacji na rok kolejny? 

Archiwalny Ustalanie opłaty za żywienie w przedszkolu

Pytanie: Jakie są podstawy prawne ustalania opłaty (stawki) za żywienie w przedszkolu? Jakie są zadania dyrektora, intendenta, rodziców i organu prowadzącego w tej kwestii?

Archiwalny Uchwała rady gminy w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola

Pytanie: W związku ze zmianą ustawy o systemie oświaty, dokonującą istotnych modyfikacji w zakresie uprawnień organów prowadzących publiczne przedszkola (dotyczącą konstrukcji uchwał ustalających opłaty za świadczenia oferowane przez przedszkola) proszę o rozwianie moich wątpliwości, co do pobierania opłat za świadczone usługi. Przedszkole jest placówką dziewięciogodzinną. Zapewniamy bezpłatne nauczanie 5 godzin dziennie, natomiast za każdą następną godzinę jest pobierana opłata 1,10 (zgodnie z uchwałą organu prowadzącego). Czy słusznie pobierana jest opłata za całe 4 godziny dziennie, czy jeśli dziecko jest odebrane np. po 7 godzinach, to powinna być pobrana opłata za 2 godziny? Czy rodzic ma prawo zadeklarować pobyt dziecka na np. 7 godzin i za tyle uiścić opłatę, jeśli organ prowadzący określił placówkę jako dziewięciogodzinną, bo takie było zapotrzebowanie rodziców? Nadmieniam, że rodzice mieli możliwość wyboru i zapisania dziecka do oddziału pięciogodzinnego przy szkole podstawowej.

Archiwalny Dyżur wakacyjny przedszkola - zasady wypłaty dotacji na dzieci

Pytanie: Proszę o odpowiedz na pytanie dotyczące pobytu dzieci w wakacje w przedszkolu niepublicznym. Bowiem dotacja płatna będzie na podstawie liczby dzieci zapisanych do przedszkola. Nasze przedszkole pełnić będzie w miesiącu sierpniu dyżur wakacyjny i przyjmie dzieci z innych przedszkoli (między innymi niepublicznych). Czy gmina ma obowiązek zapłacić nam za faktyczną liczbę dzieci w okresie miesiąca sierpnia? I czy tym sposobem potrąci dotację innym przedszkolom, które przyślą do nas dziecko na dyżur mimo, iż dziecko będzie u nich zapisane (1.08-31.08)?  

Archiwalny Zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach niepublicznych i przyznawania dotacji na dzieci

Pytanie: Ustawa o sytemie oświaty reguluje zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach publicznych, określając również ilość dzieci w oddziale. Czy przepisy te mają zastosowanie do przedszkoli niepublicznych? W przedszkolu takim odziały liczą bardzo często ponad 30 dzieci. Jak w tej sytuacji powinna postapić jednostka samorządu terytorialnego, która udziela dotację? Czy dotacja ta powinna być przyznana na wszystkie dzieci, czy należy się tu odnieść do statutowych przepisów przedszkoli publicznych?

Archiwalny 6-latek nierówny 6-latkowi, czyli dla kogo stypendium

Pytanie: Matka sześcioletniego dziecka, które rozpocznie od września przedszkolną „zerówkę” zwróciła się do dyrektor przedszkola z pytaniem o możliwość otrzymania pomocy materialnej (stypendium) dla swojego dziecka. Jego rówieśnik, który w ubiegłym roku rozpoczął naukę w klasie pierwszej otrzymał pomoc materialną w postaci zwrotu pieniędzy za podręczniki i stypendium socjalne. Czy 6-latkom uczęszczającym do „zerówek” w szkole lub przedszkolu należy się stypendium lub zasiłek szkolny na podstawie ustawy o systemie oświaty (art. 90b)?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty