Ewidencja księgowa opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na przykładzie jednostki oświatowej

Marta Banach
Data publikacji: 21 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu

Opłatę za gospodarowanie odpadami ponoszą również jednostki sektora finansów publicznych np. szkoły w których są internaty zamieszkiwane przez młodzież, bursy szkolne itp. Właściwe księgowanie tych opłat często sprawia problemy. Wątpliwości wyjaśniamy w tym artykule.

Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, oraz warunki wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów regulują przepisy ustawy z 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Kto ponosi opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zobowiązani ponosić m.in. właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu a także inne podmioty władające nieruchomością.

W związku z powyższym opłatę za gospodarowanie odpadami ponoszą również jednostki sektora finansów publicznych np. szkoły w których są internaty zamieszkiwane przez młodzież, bursy szkolne itp.

Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy (w przypadku jednostek oświatowych - młodzież). Co do zasady opłatę ponosi się za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec.

Zasady opłat za odpady określa gmina

Rada gminy określa w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w tym wskazanie czy opłatę uiszcza się z dołu czy z góry.

Jednostki oświatowe z internatem na terenie którego zamieszkuje młodzież są obowiązane złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Deklaracja zawiera dane niezbędne do określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wysokość zobowiązania określonego w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązuje za kolejne miesiące do czasu korekty deklaracji lub zmiany stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zgodnie z zapisami art. 6n. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, rada gminy określa wzór deklaracji o wysokości, a także warunki i tryb jej składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód gminy. Dla jednostki, która dokonuje opłaty jest ona wydatkiem.

W sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Ewidencja opłat za gospodarowanie odpadami

Do ewidencji rozrachunków i rozliczeń w jednostkach sektora finansów publicznych służą konta zespołu 2 ,, Rozrachunki i rozliczenia”.

W praktyce jednostki budżetowe do ewidencji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi często stosują konto 201 ,, Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”, co jest błędem. Z uwagi na fakt, iż opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowią dochód gminy i stosuje się do nich przepisy Ordynacji podatkowej, ewidencja rozrachunków z tego tytułu powinna odbyć się na koncie 225 ,, Rozrachunki z budżetami”. Zasady funkcjonowania konta 225 ,, Rozrachunki z budżetami” zostały opisane w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r.

Do czego służy konto 225?

Zgodnie z opisem, konto 225 służy do ewidencji rozrachunków z budżetami, w szczególności z tytułu dotacji, podatków, nadwyżek środków obrotowych, nadpłat w rozliczeniach z budżetami.

Na stronie Wn konta 225 ujmuje się nadpłaty oraz wpłaty do budżetu, a na stronie Ma konta 225 – zobowiązania wobec budżetów i wpłaty od budżetów.

Dla konta 225 powinna być prowadzona ewidencja szczegółowa, która zapewni możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań według każdego z tytułów rozrachunków z budżetem odrębnie. Konto 225 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma – stan zobowiązań wobec budżetów.

Opłaty za odpady na rzecz gminy na koncie 403

Uiszczane na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinno się odnosić w ciężar konta 403 ,,Podatki i opłaty”. Opłaty te, które są ustalane na podstawie złożonych deklaracji, nie są należnościami za faktycznie zrealizowane usługi, ale opłatami wynikającymi z przepisów ustawy, mającymi charakter podatku lokalnego. Z opisu zamieszczonego do konta 403 wynika, że konto to służy do ewidencji w szczególności kosztów z tytułu podatku akcyzowego, podatku od nieruchomości i podatku od środków transportu, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłat o charakterze podatkowym, a także opłat: notarialnej, skarbowej i administracyjnej oraz składek i wpłat do organizacji międzynarodowych. Na stronie Wn konta ujmuje się poniesione koszty z ww. tytułów, a na stronie Ma ujmuje się zmniejszenie poniesionych kosztów oraz na dzień bilansowy – przeniesienie kosztów z tego tytułu na konto 860.

Każda jednostka zobowiązana jest do ewidencji ponoszonych kosztów według rodzaju oraz do grupowania wydatków budżetowych we właściwych podziałkach klasyfikacji budżetowej.

Wydatki jednostek budżetowych wynikające ze złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r., jako opłaty wnoszone na rachunek gminy, powinny być klasyfikowane w paragrafie 452 „Opłaty na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego” z odpowiednią czwartą cyfrą.

Co ujmuje się w paragrafie 452

Z objaśnień do paragrafu 452 ,,Opłaty na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego” wynika, że w paragrafie tym ujmuje się m.in.: opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do gmin, o których mowa w art. 6r ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Przykład ewidencji księgowej

Schemat 1. Przykład ewidencji księgowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Opis operacji

Konto

Wn

Ma

1. PK- przypis miesięczny opłaty z tytułu gospodarowania odpadami

403

225*

2. WB- przekazanie na rachunek gminy opłaty

225*

130

*analityka do konta 225- opłaty z tytułu gospodarowania odpadami.

  • Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Tekst jedn. Dz.U. z 2021, poz. 1540).
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów i z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz U. z 2020 r poz.342).
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 grudnia 2015r w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 2154).
  • Rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010r w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1340).
Marta Banach

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql