Jak rozliczyć dotację na przedszkole na koniec roku

Barbara Jarosz
Data publikacji: 3 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Jak rozliczyć dotację na przedszkole na koniec roku

Ustalenie trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu przeprowadzania kontroli określa uchwała dotacyjna. Poznaj 4 warunki w zakresie prawidłowego rozliczenia dotacji.

Dotacje oświatowe podlegają szczególnym zasadom rozliczania

Do rozliczenia dotacji udzielanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mają zastosowanie przepisy art. 251 i 252 ustawy o finansach publicznych. Rozliczenie dotacji stanowi potwierdzenie spełnienia wszystkich wymogów związanych z jej wykorzystaniem. Organ dotujący ma prawo żądać wyjaśnień i dodatkowych informacji w zakresie złożonych rozliczeń oraz ich korekt.

Dotacja oświatowa może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją określonych zadań, poniesionych w roku budżetowym, na który dotacja została udzielona, niezależnie od tego, którego roku dotyczą te zadania.

Konieczne spełnienie warunków dotyczących wydatkowania środków

Przy wydatkowaniu dotacji należy pamiętać o łącznym spełnieniu poniższych warunków:

  • przeznaczona jest na dofinansowanie realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej,
  • może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki.

4 warunki w zakresie prawidłowego rozliczenia dotacji

1) Wykorzystanie dotacji następuje w szczególności przez zapłatę za zrealizowane zadania, na które dotacja była udzielona (art. 251 ust. 4 ustawy o finansach publicznych).

2)  Wydatek powinien zostać dokonany na podstawie dowodu źródłowego.

3)  Wydatek winien zostać dokonany w okresie, na który udzielona była dotacja.

4)  Dotacja niewykorzystana do końca roku budżetowego podlega zwrotowi do budżetu jednostki  samorządu terytorialnego, z którego dotacja była udzielona.

Ustawodawca określił w art. 38 ustawy o finansowani zadań oświatowych, że organ stanowiący JST, w drodze uchwały, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania. W tym:

  • zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania,
  • termin przekazania informacji o liczbie dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
  • termin i sposób rozliczenia wykorzystania dotacji.

Z orzecznictwa

W wyrok NSA z 12.12.2019 r. (I GSK 1601/18), sąd stwierdził, (…)  że roczny charakter dotacji oświatowej nie oznacza obowiązku jej rocznego rozliczania. Obowiązek rocznego rozliczania dotacji nie wynika z przepisów prawa, a udzielający dotacji ma obowiązek kontrolować na bieżąco wypłacaną comiesięcznie dotację w oparciu o otrzymywaną przez beneficjenta informację o rzeczywistej liczbie uczniów. Przekazywana dla potrzeb dotacji comiesięczna informacja o rzeczywistej liczbie uczniów nie może obejmować osób, które ze względu na niespełnienie określonych przepisami warunków powinny były utracić status słuchacza. Istota dotacji służy pokrywaniu części wydatków bieżących ponoszonych przez szkołę w przeliczeniu na jednego ucznia, przy czym miesięczne dotacje opierają się na liczbie uczniów faktycznie kształcących się (…).

Organ dotujący - JST może na etapie comiesięcznego przekazania jednostce oświatowej - szkole niepublicznej części dotacji oświatowej dokonywać merytorycznej oceny zasadności jej wypłaty.
Barbara Jarosz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql