Pracownik samorządowy na niepełnym etacie – ile godzin nadliczbowych

Pracownik samorządowy na niepełnym etacie – ile godzin nadliczbowych

Pracownicy niepedagogiczni w szkołach samorządowych mogą oczywiście wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych. Sprawdź, jakie limity obowiązują ich w tym zakresie.

Uprawnienia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Czym innym godziny ponadwymiarowe

Od godzin nadliczbowych należy odróżnić godziny ponadwymiarowe, a wiec nie nadgodziny sensu stricto. Praca ponadwymiarowa to bowiem praca, która wykracza poza ustalony lub umówiony wymiar czasu pracy, nie przekraczając przy tym norm czasu pracy.

Godziny nadliczbowe zaczynają się dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, czyli np. w podstawowym czasie pracy – po przekroczeniu 8 godzin na dobę lub przeciętnie 40 godzin tygodniowo.

Jak już wskazano, pracownicy samorządowi nie mają prawa do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlatego w zasadzie zbędne jest wobec tego określanie w umowie o pracę, od jakiego momentu należy się pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (czyli tzw. „limitu godzin ponadwymiarowych”).

Oznacza to, że godziny ponadwymiarowe nie podlegają doliczeniu do “limitu” godzin nadliczbowych. Można zatem polecić pracownikowi zatrudnionemu na niepełny etat pracę w godzinach ponadwymiarowych (np. 10 godzin tygodniowo), a do limitów nadgodzin zaliczać godziny pracy, które przekraczają pracę ponadwymiarową, a więc stanowią nadgodziny sensu stricto.

Limit godzin nadliczbowych

Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku szczególnych potrzeb pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym, jeżeli w układzie w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, nie ustalono innej liczby dopuszczalnych nadgodzin.

Należy ponadto pamiętać, że pracownik samorządowy może z zasady wypracować w tygodniu 8 godzin nadliczbowych, ponieważ tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Katarzyna Maladyn-Krupa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql