Niezbędne sprzęty do wygodnej nauki zdalnej - doradzamy

Data publikacji: 24 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Niezbędne sprzęty do wygodnej nauki zdalnej - doradzamy
Dokument archiwalny

Nauka zdalna stała się z dnia na dzień rzeczywistością szkolną dla studentów, uczniów szkół średnich, podstawowych, a nawet przedszkoli. Epidemia koronawirusa sprawiła, że polska oświata musiała zmierzyć się z trudnym zadaniem. Nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice musieli odnaleźć się w nowej formie szkoły, a do tego ci ostatni - musieli zorganizować swoim dzieciom odpowiednie warunki do zdalnej nauki. Co może przydać się w nauce z domu?

Nauka zdalna - krótka charakterystyka

Nauczanie na odległość, czyli tzw. zdalne, wprowadzone zostało przez rząd w czasie pandemii koronawirusa. Celem takiego rozwiązania była próba ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród społeczeństwa. Wirus przenosi się bardzo szybko wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi, a szkoły to jedne z licznych przykładów takich miejsc.

Decyzja o zamknięciu szkół wprowadzona została nagle, zatem całe środowisko oświatowe oraz rodzice i uczniowie postawieni zostali przed trudnym wyzwaniem. Początkowo realizacja zadań związanych z nauczaniem była naprawdę kłopotliwa. Wiele mówiło się o wykluczeniu cyfrowym, o tym, że dzieci, głównie w środowiskach wiejskich nie mają dostępu do odpowiedniego sprzętu i Internetu, które pozwalałyby aktywnie uczestniczyć w lekcjach online. Obecnie problem ten został częściowo rozwiązany, dzieciom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji umożliwiono wypożyczenie podstawowego sprzętu ze szkół, ale nadal wszyscy są zgodni, że najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie nauki stacjonarnej.

Co jest potrzebne do zdalnej nauki?

W szkołach wiadomo - najważniejsze, aby dziecko miało książki, zeszyty,  niezbędne przybory, a także czasem jakieś dodatkowe materiały np. na plastykę czy technikę. Podczas zdalnego nauczania wszystko to było nadal ważne, ale uczestnictwo w lekcjach wymagało od rodziców przygotowania stanowiska pracy. Zamiast tablicy - pojawił się komputer. Żeby widzieć koleżanki, kolegów oraz nauczyciela trzeba było odpowiednio skonfigurować oprogramowanie, zgodnie z wytycznymi szkoły, jak też uruchomić lub wręcz dokupić i zainstalować kamerę internetową. A to oczywiście jeszcze nie wszystko! Klawiatura w przypadku komputera stacjonarnego, mysz, do tego słuchawki lub głośniki i mikrofon, jeśli nie jest wbudowany w laptopa lub słuchawki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jakie sprzęty wybrać dla dziecka uczącego się zdalnie, sprawdź co warto kupić i na co zwracać uwagę przy wyborze.

Postaw na jakość!

Jeśli jesteś na etapie kompletowania lub wymiany sprzętu, z którego Twoje dziecko będzie korzystało przy kolejnej zdalnej nauce to najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonych i rekomendowanych rozwiązań. Dla użytku domowego, na potrzeby zdalnej nauki nie trzeba oczywiście sięgać po sprzęt z profesjonalny, z najwyższej półki. Ale nie warto również przesadnie oszczędzać, bo najtańsze rozwiązania w praktyce mogą okazać się niewystarczające. Tak jest np. w przypadku kamer zewnętrznych, przy których zbyt mała rozdzielczość tak naprawdę uniemożliwi wygodny przesył obrazu, utrudniając dziecku uczestnictwo w lekcji.

Ciekawym rozwiązaniem jest szukanie okazji, jak np. kody rabatowe Komputronik, dzięki którym można zyskać sprzęt naprawdę dobrej klasy, a przy tym nie przepłacać. Jeśli zależy Ci na tańszych zakupach, to wejdź i dowiedz się więcej.

Sprzęty, których nie może zabraknąć Twojemu dziecku!

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w realizacji obowiązku szkolnego w trybie zdalnym jest komputer. To, czy będzie to laptop czy komputer stacjonarny jest sprawą pozornie drugorzędną. Pozornie, ponieważ w zależności od wariantu konieczne będzie inwestowanie w dodatkowy sprzęt. W laptopach elementy, jak głośniki, mikrofon czy kamera są wbudowane, natomiast w przypadku klasycznego PC trzeba będzie pomyśleć o dobrej jakości urządzeniach peryferyjnych. Podobnie klawiatura i myszka - w laptopie nie trzeba sobie zawracać głowy takimi kwestiami.

Jeśli chcemy zadbać o wygodę pracy naszego dziecka warto też w miarę możliwości rozważyć instalację komponentów bezprzewodowych. Im mniej kabli, tym łatwiej zagospodarować miejsce na biurku, a dziecku łatwiej będzie zapanować nad przestrzenią i zadbać o porządek.

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql