Odprawa emerytalna nauczyciela po urlopie bezpłatnym

Odprawa emerytalna nauczyciela po urlopie bezpłatnym

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne nauczyciel otrzymuje odprawę emerytalną. Stanowi ona wielokrotność jego ostatnio pobieranego wynagrodzenia. Co w przypadku, gdy nauczyciel odchodzący z pracy korzysta do końca zatrudnienia z urlopu bezpłatnego? Jak wówczas wyliczyć wysokość odprawy emerytalnej?

Odprawa emerytalna – komu będzie przysługiwać

Nauczyciel, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, przyznaje się odprawę emerytalno-rentową. Oznacza to, że prawo do odprawy emerytalnej nabywa każdy nauczyciel, który spełnia warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie.

Nauczycielom będzie przysługiwać odprawa w wysokości ostatnio pobieranego wynagrodzenia przez nauczyciela. Wynosi ona równowartość:
    • 3-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli staż pracy w oświacie wynosi co najmniej 20 lat,
    • 2-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli ten staż jest krótszy.

Bierzemy pod uwagę wynagrodzenie zasadnicze z miesiąca rozwiązania stosunku pracy

Rodzi się więc pytanie, czy nauczyciel, który do końca zatrudnienia przebywa na urlopie bezpłatnym, taką odprawę otrzyma. Wszak w czasie urlopu bezpłatnego nie pobiera się wynagrodzenia. Zauważmy, że okres urlopu bezpłatnego nie jest zaliczany do stażu pracy (art. 174 § 2 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie będące podstawą odprawy emerytalnej oblicza się zaś tak jak ekwiwalent urlopowy (art. 87 ust. 3 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że pracodawca bierze pod uwagę stawkę wynagrodzenia zasadniczego obowiązującą w dniu rozwiązania stosunku pracy, a nie z daty rozpoczęcia urlopu bezpłatnego.

Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu (§ 2 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli). W tym wypadku podstawą będzie nie miesiąc wykorzystywania urlopu tylko rozwiązania stosunku pracy.

Urlop bezpłatny nie pozbawia odprawy emerytalnej

W czasie urlopu bezpłatnego nauczyciel nie jest uprawniony do wynagrodzenia za pracę. Urlop bezpłatny kończy się jednak w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli rozwiązanie to następuje w związku z przejściem na emeryturę, nauczyciel ma prawo do odprawy emerytalnej.

Odprawa emerytalna należy się także w przypadku przejścia na emeryturę bezpośrednio z urlopu bezpłatnego.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql