Pracownicy, w tym nauczyciele, zwolnieni z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy mogą z tego tytułu nabyć prawo do odprawy. O tym, czy odprawę otrzymają zdecyduje m.in. podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy oraz liczba zatrudnionych w szkole pracowników. Sprawdź, czy i w jakiej wysokości wypłacić odprawę zwalnianym pracownikom oraz poznaj odpowiedź na 5. najczęściej zadawanych pytań dotyczących odpraw w placówkach oświatowych.
Pytanie: Ksiądz - nauczyciel religii zostaje przeniesiony do innej parafii i nie będzie już uczył w naszej placówce. Jest nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Czy przysługuje mu odprawa?
Pytanie: Czy pracownik może otrzymać jednocześnie odprawę z tytułu likwidacji stanowiska pracy i odprawę emerytalną ?
Pytanie: Nauczyciel był zatrudniony w naszej placówce wpierw na stanowisku niepedagogicznym, a następnie na stanowisku nauczyciela. Czy ustalając wysokość odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniami z przyczyn organizacyjnych należy wziąć pod uwagę cały staż pracy w naszej szkole czy tylko staż pracy na stanowisku nauczyciela?
Pytanie: Z pracownikiem zostaje rozwiązany stosunek pracy z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Pracownik ten był zatrudniony od 1,5 roku na czas nieokreślony. Wcześniej pracował w naszej placówce przez 2 lata na czas określony. Czy ustalając wysokość odprawy należy zsumować te okresy zatrudnienia?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania zostaje zwolniony z pracy z przyczyn organizacyjnych w trakcie urlopu bezpłatnego. W jaki sposób obliczyć wysokość odprawy - czy biorąc za podstawę wynagrodzenie sprzed urlopu, czy też wynagrodzenie minimalne, które przysługiwałoby mu zgodnie z nowymi stawkami?
Pytanie: Nauczyciel po zakończeniu stanu nieczynnego przeszedł na emeryturę. Jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględnić w jej podstawie?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony także na stanowisku niepedagogicznym rozwiązał obie umowy o pracę w tym samym dniu w związku z przejściem na emeryturę. Ile odpraw emerytalnych należy mu wypłacić?
Pytanie: Nauczyciel wyraził zgodę na ograniczenie etatu w roku szkolnym 2018/2019. Z dniem 31 sierpnia 2019 r. chce rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę. Czy podstawą odprawy emerytalnej będzie wynagrodzenie z pełnego etatu czy z ograniczonego wymiaru?
Pytanie: Czy nauczycielowi powołanemu do ćwiczeń wojskowych należy się odprawa z tytułu powołania do czynnej służby wojskowej? Ćwiczenia będą trwały 3 miesiące.