Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Odprawy dla nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów związane z przyznawaniem odpraw nauczycielom z powodu likwidacji szkoły, przejścia na emeryturę czy orzeczenia o niezdolności do pracy nauczyciela.

Wymiar odprawy emerytalnej tak jak wynagrodzenia urlopowego

Pytanie: Odeszłam na emeryturę i rozwiązałam stosunek pracy w październiku. W bieżącym roku szkolnym pracowałam na pełny etat, miałam przydzielone wychowawstwo i 7 godzin ponadwymiarowych, które przepracowałam w pierwszym tygodniu września. Czy przepracowane godziny ponadwymiarowe bierze się pod uwagę przy obliczaniu odprawy emerytalnej?

Obowiązek zwrotu odprawy w razie przywrócenia do pracy – czy istnieje w każdym przypadku

Pytanie: Z dniem 31 sierpnia 2015r. rozwiązano z nauczycielem mianowanym stosunek pracy w trybie art. 20 Karty Nauczyciela. Wypłacono 6-miesięczną odprawę. Sąd przywrócił nauczyciela do pracy. Czy w tej sytuacji nauczyciel jest zobowiązany zwrócić wypłaconą odprawę?

Zwrot odprawy w razie przywrócenia nauczyciela do pracy

Pytanie: Czy jeśli sąd przywróci nauczyciela do pracy, to nauczyciel musi zwrócić odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy i odprawę emerytalną?

Czy skrócenie okresu wypowiedzenia wpływa na odprawę

Pytanie: W związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi zmniejszenie liczby oddziałów z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania został rozwiązany stosunek pracy za 3-miesięcznym wypowiedzeniem, które upłynie w dniu 31.08.2016r. W miesiącu maju nauczyciel złożył pismo z prośbą o skrócenie okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca, tj. do 30 czerwca 2016 r., a dyrektor wyraził zgodę na takie skrócenie okresu wypowiedzenia. Czy w sytuacji skrócenia okresu wypowiedzenia do 30 czerwca (szkoła feryjna) na podstawie art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela nauczycielowi przysługuje odprawa wynikająca z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela ? Czy ulega ona zmniejszeniu?

Termin wypłaty odprawy i wcześniejszej nagrody jubileuszowej w związku z przejściem na emeryturę

Pytanie: Kiedy należy wypłacić odprawy z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela i w związku z odejściem na emeryturę. Kiedy wypłacić nagrodę jubileuszową w sytuacji, gdy nauczycielowi brakuje mniej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do tej nagrody?

Odprawa dla nauczyciela z ograniczonym zatrudnieniem

Pytanie: Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania od 01.09.2011 roku co roku otrzymuje pismo z ograniczeniem godzin do 9. W roku szkolnym 2016/2017 nie będzie dla niego już żadnych godzin i w maju 2016 r. otrzyma pismo wypowiadające umowę o pracę z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. W związku z powyższym będzie przysługiwała mu odprawa 6-miesięczna. W jakiej wysokości będzie przysługiwała mu odprawa? Czy z pełnego wynagrodzenia zasadniczego (z całego etatu, który miał do 31.08.2011), czy z niepełnego wymiaru, a jeżeli tak, to z jakiego?

Odprawa emerytalna a wygaśnięcie stosunku pracy w wyniku kary dyscyplinarnej

Pytanie: Nauczyciel w lipcu zwrócił się do dyrektora o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Dyrektor nie wyraził zgody w związku z zakończonym ruchem kadrowym i brakiem nauczyciela na miejsce odchodzącego. Nauczyciel zapowiedział, że do pracy i tak we wrześniu się nie stawi. W związku z powyższym umowa zostanie rozwiązana z winy pracownika przez porzucenie pracy. Czy w takim przypadku nauczycielowi należy się odprawa emerytalna?

Potrącenia komornicze z odprawy emerytalnej

Pytanie: Pracownik rozwiązał umowę o pracę w dniu 31.12.2015 r. w związku z przejściem na emeryturę. W lutym zakład pracy otrzymał decyzję z ZUS o przyznaniu emerytury. W związku z tym wypłacono pracownikowi odprawę emerytalną. Pracownik miał zajęte wynagrodzenie za pracę przez komornika. W dniu 31.12.2015 r. wystosowano pismo do Komornika z informacją, iż pracownik rozwiązał umowę o pracę. Czy z odprawy emerytalnej należy dokonywać potrąceń komorniczych, mimo, że pracownik już nie pracował?

Odprawa emerytalno-rentowa tylko raz w życiu

Pytanie: Nauczyciel przebywa na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Od dnia 24 marca 2016 r. przechodzi na emeryturę. Niemniej jednak od 25 marca 2016 r. nauczyciel będzie ponownie zatrudniony w szkole. Czy nauczycielowi należy się odprawa emerytalno-rentowa i w jakiej wysokości. Jeśli tak, to czy informacja o odprawie powinna być zamieszczona w świadectwie pracy? Kiedy wypłacamy te odprawę?

Czy po przyznaniu emerytury nauczyciel może otrzymać odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy?

Pytanie: Czy w sytuacji, gdy nauczyciel, który dostarczył orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności do nauczania, a pobiera już świadczenie emerytalne od 2012 r., otrzyma odprawę pieniężną z tytułu rozwiązania stosunku pracy?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel