Nieobowiązkowe ubezpieczenie NNW a wycieczki szkolne

Bożena Winczewska
Data publikacji: 27 września 2022 r.
Poleć znajomemu

Udział ucznia niepełnoletniego w wycieczce krajowej organizowanej przez szkołę nie jest uzależniony od wykupienia ubezpieczenia NNW. Warunkiem wpisania ucznia na listę uczestników wycieczki jest zgoda rodziców na jego udział wyrażana w formie pisemnej. Każdy uczeń, którego rodzice spełnili ten warunek ,może uczestniczyć w wycieczce.

Wycieczka tylko za zgodą dyrektora szkoły

Dyrektor szkoły odpowiada nie tylko za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole, ale także za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa uczniów w zajęciach organizowanych przez szkołę poza jej obiektami. Obowiązki w tym zakresie obejmują również organizowane poza terenem szkoły wycieczki.

Na zorganizowanie wycieczki zgodę wyraża dyrektor szkoły. Potwierdzeniem tego faktu jest zatwierdzenie karty wycieczki oraz złożenie podpisu na dołączonej do niej liście uczniów biorących udział w wycieczce. Czynności te powinny być dokonane dopiero po analizie pełnej dokumentacji wycieczki przedłożonej przez kierownika wycieczki i tylko wtedy, gdy dyrektor jest pewny, że została ona przygotowana właściwie pod względem merytorycznym, organizacyjnym, z zachowaniem norm bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami prawa.  

Układ zadań i czynności, jakie powinien podjąć kierownik przy organizowaniu każdej wycieczki określa § 10 rozporządzenia. Ich wykonanie powinno być odpowiednio udokumentowane. Podstawowa dokumentacja przygotowana przez kierownika przed wycieczką powinna obejmować: 

  1. program wycieczki wraz z harmonogramem,
  2. regulamin wycieczki (podpisany przez uczestników, rodziców i opiekunów),
  3. informację dla rodziców,
  4. kartę wycieczki – wypełnioną zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia MEN z 25 maja 2018 r.,
  5. listę uczestników wycieczki zawierającą imię i nazwisko ucznia oraz telefon rodzica lub rodziców ucznia, dołączoną do karty wycieczki,
  6. zgody rodziców na udział uczniów niepełnoletnich w wycieczce wyrażane w formie pisemnej,
  7. preliminarz finansowy wycieczki przewidujący koszty pełnej realizacji przyjętego programu.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie NNW

Z przepisów nie wynika, by w przypadku wycieczki krajowej powstawał obowiązek ubezpieczenia uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków przez szkołę lub indywidualnie przez rodziców. Niezależnie od tego, czy uczniowie szkoły zostaną ubezpieczeni czy nie, muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo w czasie wycieczki. Odpowiada za to dyrektor, a bezpośrednio kierownik i opiekunowie wycieczki, którzy podpisem pod oświadczeniem zawartym w karcie wycieczki zobowiązują się do przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa w czasie wycieczki.

Możliwe wykupienie polisy grupowej

Pomimo dbałości dyrektora szkoły i nauczycieli o bezpieczeństwo uczniów, w szkole zdarzają się wypadki. Wiele szkół, aby ograniczyć negatywne konsekwencje nieszczęśliwego wypadku decyduje się na wykupienie polisy grupowej dla bezpieczeństwa uczniów. Zazwyczaj ubezpieczenie to obejmuje wypadki w czasie nauki, w drodze do i ze szkoły, a często także nieszczęśliwe zdarzenia w trakcie wycieczek organizowanych przez szkołę. Umowa ubezpieczenia nie ma jednak statusu ubezpieczenia obowiązkowego (art. 4 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Ubezpieczenie uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków jest dobrowolnym, grupowym ubezpieczeniem i żaden uczeń nie może ponosić konsekwencji z powodu braku takiego ubezpieczenia.
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql