Czy boisko szkolne może być udostępnione mieszkańcom

Bożena Winczewska
Data publikacji: 5 lipca 2023 r.
Poleć znajomemu
Czy boisko szkolne może być udostępnione mieszkańcom

Nie ma przepisu, z którego wynikałoby, że obowiązkiem dyrektora jest udostępnianie boiska szkolnego mieszkańcom. O tym, czy po zajęciach szkolnych, boisko pozostanie otwarte, decyduje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. Gmina, w ramach zadań własnych, uwzględniając potrzeby społeczności lokalnej, może zdecydować o ułatwieniu mieszkańcom dostępu do obiektów sportowych, w tym boisk szkolnych.

Tereny sportowe szkoły – dla uczniów w czasie zajęć

Nieruchomości szkolne, stanowiące własność jednostki samorządu terytorialnego, oddawane są zazwyczaj szkole w trwały zarząd. Korzysta ona z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu jej działania. W skład działki, którą dysponuje szkoła, wchodzą m.in. tereny sportowe, np. boiska. Służą one do realizowania zadań statutowych szkoły, w tym do zaspakajania potrzeb w zakresie obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego.

Nieruchomość, której trwałym zarządcą jest szkoła, nie jest miejscem ogólnodostępnym dla nieograniczonej liczby osób, bo teren szkoły powinien być ogrodzony, a furtka i brama wjazdowa stanowią elementy tego ogrodzenia (§ 7 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. oraz § 41, 42 i 43 rozporządzenia MI z 12 kwietnia 2002 r.).

Odpowiedzialność ponosi dyrektor szkoły

W czasie zajęć organizowanych przez szkołę odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów w budynku oraz na terenie szkoły, w tym na terenie należących do niej obiektów sportowych, ponosi dyrektor szkoły. Zobligowany jest on do sprawdzania zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do szkoły, a także do określenia kierunków ich poprawy. Natomiast do organu prowadzącego należy zapewnienie warunków działania szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

Dyrektor szkoły powinien dokonywać kontroli w tym zakresie co najmniej raz w roku. Z ustaleń kontroli powinien być sporządzany protokół, którego kopię należy przekazywać organowi prowadzącemu szkołę.

Dyrektor będzie miał prawo i obowiązek wyłączyć boisko z użytkowania i nie udostępniać go innym, jeśli posiada mankamenty mogące zagrażać bezpieczeństwu korzystających.

Dyrektor może udostępnić boisko po zajęciach szkolnych

Jeśli dyrektor szkoły wyrazi na to zgodę, to obiekt sportowy znajdujący się na terenie szkoły może służyć uczniom nie tylko w czasie zajęć organizowanych przez szkołę, ale także po zajęciach szkolnych. Do zapewnienia opieki dziecku korzystającemu z boiska szkolnego po zakończeniu pracy szkoły zobowiązani są jednak jego rodzice i oni odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci korzystających z takich obiektów sportowych.

Jeśli doszłoby w tym czasie do wypadku na boisku, szkoła nie będzie ponosiła za dziecko odpowiedzialności. Dyrektor odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników boiska tylko wtedy, gdy uczniowie znajdują się pod opieką szkoły. Także za szkody wyrządzone przez dzieci do 13. roku życia odpowiadają rodzice. Jeśli dziecko ukończyło 13. rok życia, może również samo ponosić odpowiedzialność.

Ważny regulamin korzystania z boiska w godzinach pozaszkolnych

Zasady udostępniania boiska wraz z przejęciem odpowiedzialności przez dorosłego opiekuna za dzieci przebywające na jego terenie powinny znaleźć się w regulaminie korzystania z boiska w godzinach pozaszkolnych. Jego treść powinna być przedstawiona uczniom i rodzicom odpowiednio na zajęciach z wychowawcą i spotkaniu z rodzicami uczniów, np. na początku roku szkolnego.

Należy wyjaśnić zainteresowanym, kiedy boisko może być dla nich dostępne oraz omówić zasady ponoszenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci i ewentualne zniszczenia urządzeń.

Udostępnianie mieszkańcom obiektów sportowych należy do zadań samorządu

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym. Do jej zadań własnych należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty m.in. w zakresie spraw kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

Jeśli mieszkańcy wymagają udostępniania boiska szkolnego, sprawę powinny załatwić władze gminy, na które został nałożony obowiązek podejmowania działań w kierunku ułatwienia mieszkańcom dostępu do obiektów sportowych. Gmina może zdecydować, że poza godzinami zajęć szkolnych obiekty szkolne będą udostępniane społeczności lokalnej.

Jeśli gmina pozwoli na udostępnienie boiska, to dyrektor szkoły:
  • powinien być powiadomiony o podjętej decyzji,
  • nie powinien ograniczać dostępu do obiektów sportowych znajdujących się na terenie szkoły, zamykając furtkę,
  • powinien dbać o stan obiektów sportowych umożliwiając korzystanie z nich w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki ich użytkowania,
  • udostępniać boisko szkolne zgodnie z regulaminem.

Niezbędne zapisy w regulaminie korzystania z boiska szkolnego

W opracowanym przez gminę lub dyrektora szkoły regulaminie korzystania z boiska powinna znaleźć się informacja, że boisko jest dostępne dla społeczności lokalnej po zajęciach szkolnych, a także klauzule o braku odpowiedzialności szkoły:

  • za rzeczy wniesione i pozostawione na boisku,
  • za doznane urazy podczas korzystania z boiska przez osoby niepełnoletnie,
  • za szkody materialne powstałe na skutek nieprawidłowego korzystania z boiska i znajdujących się na nim urządzeń.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci pozostawionych na boisku bez opieki ponoszą rodzice. Jeśli na terenie szkoły zdarzy się wypadek, po zakończeniu pracy w danym dniu, dyrektor zwolniony jest z odpowiedzialności za niego. Dotyczy to zarówno ucznia szkoły, nad którym opiekę powinni przejąć rodzice, jak i każdej innej osoby przebywającej na terenie szkoły.

W regulaminie powinien być sformułowany również:

  • zakaz niszczenia i dewastowania urządzeń sportowych oraz korzystania z uszkodzonych urządzeń sportowych,
  • zakaz wprowadzania zwierząt, palenia papierosów, wnoszenia i spożywania alkoholu lub innych środków odurzających,
  • obowiązek zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom poprzez sprawdzanie stanu urządzeń przed rozpoczęciem korzystania z nich, zgłaszanie usterek dyrektorowi, dbania o udostępniane mienie.
Regulamin powinien zawierać numery alarmowe (pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja). Powinien być podany do publicznej wiadomości, np. wywieszony przy wejściu na boisko, dostępny na stronie internetowej gminy i szkoły.
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql