Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Zajęcia w SKS – czy mogą być realizowane stacjonarnie

Pytanie: Przy szkole podstawowej działa szkolny klub sportowy Czy w związku z zawieszeniem zajęć klub może dalej prowadzić zajęcia, gdy są one wpisane w harmonogram pracy szkoły?

Rodzic uchyla się od współpracy ze szkołą – jak zareagować

Pytanie: Rodzic niepełnoletniego ucznia szkoły specjalnej odmówił podpisania zgody na możliwość stosowania przez nauczyciela przytrzymania ucznia, unieruchomienie go w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu jego i innych. Matka stwierdziła, że jest to przemoc fizyczna. Tymczasem taka możliwość wynika ze statutu szkoły oraz opracowanych procedur bezpieczeństwa. Jak zareagować na tę odmowę?

Obowiązkowa opieka świetlicowa – dla kogo

Pytanie: Czy zawód wykonywany przez rodzica, np. dyspozytora straży pożarnej zobowiązuje dyrektora do zapewnienia opieki świetlicowej dziecku z klas I-III, jeżeli rodzic taką potrzebę zgłosi? Czy potrzebne jest pisemne oświadczenie rodzica o jego sytuacji?

Lekcje online nagrywane przez rodziców – czy to dozwolone

Pytanie: Czy rodzic ma prawo nagrać lekcję prowadzoną zdalnie przez nauczyciela, bez jego zgody i wiedzy?

Praktyki studenckie w szkole w dobie pandemii

Praktyki studenckie w szkole w dobie pandemii

Czy w dobie pandemii można zorganizować w szkole praktyki studenckie. Co w przypadku, gdy działalność szkoły została zawieszona? Czy praktyki mogą się wtedy odbyć czy też należy przesunąć je na inny termin? Kwestie te nurtują niejednego dyrektora, ale też studenta. Wyjaśnienie znajdziesz w artykule.

Zmiana sposobu udostępnienia informacji publicznej

Pytanie: Do szkoły wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Jego realizacji będzie wymagała przygotowania kopii bardzo dużej liczby dokumentów. Czy istnieje wyjście z takiej sytuacji?

Jednolity strój na lekcjach w-f

Pytanie: Czy szkoła może narzucić kolor strojów używanych przez uczniów na lekcjach wychowania fizycznego?

Koordynator ds. dostępności w szkole – odrębny czy z organu prowadzącego

Koordynator ds. dostępności w szkole – odrębny czy z organu prowadzącego

Niektóre podmioty publiczne mają obowiązek zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W tym zakresie mieści się również wyznaczenie koordynatora ds. dostępności. Sprawdź, czy obowiązek dotyczy również szkoły, przedszkola czy placówki samorządowej.

Czy można zorganizować zajęcia w Dniu Edukacji Narodowej

Pytanie: Czy rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o prowadzeniu zajęć dydaktycznych w Dniu Edukacji Narodowej? 

ea2a7712bee6fc83b1b9129e1852d34f221fe675-large

Czy szkoła musi posiadać skrzynkę ePUAP

Podmioty publiczne mają obowiązek zapewnienia dostępu do elektronicznej podawczej skrzynki ePUAP do podmiotów publicznych. Innymi słowy chodzi tu możliwość przekazywania danych również w postaci elektronicznej przez wymianę dokumentów elektronicznych związanych z załatwianiem spraw należących do zakresu działania danego podmiotu. Czy obowiązek ten dotyczy szkół i placówek oświatowych? A jeżeli tak, to których?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel