Faksymile zamiast podpisu dyrektora szkoły – czy to możliwe

Faksymile zamiast podpisu dyrektora szkoły – czy to możliwe

Faksymile to inaczej mechaniczne odwzorowanie podpisu. Czy takie narzędzie może być stosowane zamiast podpisu przez dyrektora szkoły? Chodzi tu m.in. o arkusze ocen, świadectwa i inne dokumenty, na których musi znaleźć się podpis dyrektora. Sprawdź, czy dyrektor może używać faksymile.

Faksymile – w jakich przypadkach może je stosować

Faksymile czyli mechaniczne odpicie podpisu można używać wyłącznie w przypadkach wyraźnie wskazanych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Prawo oświatowe i rozporządzenia z zakresu szeroko rozumianego prawa oświatowego nie przewidują zaś możliwości używania faksymile przez dyrektora.

Możliwość użycia faksymile musi wyraźnie wynikać z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Faksymile zamiast podpisu dyrektora szkoły na świadectwie nie wchodzi w grę

Zwróćmy uwagę na treść rozporządzenia MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Przykładowo, zgodnie z § 23 ust. 2 rozporządzenia świadectwa szkolne promocyjne i świadectwa ukończenia szkoły wydawane przez szkołę albo szkołę polską podpisują odpowiednio dyrektor szkoły albo szkoły polskiej i wychowawca. W uzasadnionych przypadkach świadectwo szkolne promocyjne i świadectwo ukończenia szkoły może zaś podpisać, zamiast wychowawcy klasy, inny nauczyciel wskazany przez dyrektora szkoły albo szkoły polskiej.

Świadectwa muszą być opatrzone podpisem dyrektora, co oczywiście należy rozumieć jako podpis odręczny, z braku innego wskazania w przepisach.

Sprostowanie świadectwa wymaga własnoręcznego podpisu dyrektora

Z kolei w myśl § 59 ust. 2 rozporządzenia, „sprostowania dokonuje się przez skreślenie kolorem czerwonym nieprawidłowego zapisu i czytelne wpisanie kolorem czerwonym nad skreślonymi wyrazami właściwych danych. Na końcu świadectwa szkolnego promocyjnego lub indeksu wpisuje się adnotację "Dokonano sprostowania" i datę. Jednocześnie opatruje się czytelnym podpisem dyrektora i odciskiem pieczęci urzędowej szkoły. Ponownie jest tu zatem mowa o czytelnym podpisie dyrektor- a zatem podpisie własnoręcznym.

Z braku wyraźnego upoważnienia do stosowania faksymile, nie ma podstaw do jego użycia przez dyrektora szkoły.
Michał Łyszczarz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql