Niezbędna opinia kuratora oświaty na prowadzenie zajęć przez stowarzyszenia i organizacje 

Monika Fidler
Data publikacji: 25 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Niezbędna opinia kuratora oświaty na prowadzenie zajęć przez stowarzyszenia i organizacje 

Rozpoczęcie działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację w szkole będzie wymagało zgody rodziców. W związku z tym rada rodziców zyska nowe kompetencje. Dodatkowo na prowadzenie zajęć przez takie stowarzyszenie niezbędna będzie zgoda kuratora oświaty. Sprawdzamy szczegóły zmian proponowane w nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Nowe kompetencje rady rodziców – przeprowadzanie konsultacji

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe przewiduje wzmocnienie pozycji rodziców w zakresie decydowania o treściach kierowanych do ich dzieci przez stowarzyszenia lub inne organizacje. W związku z tym rada rodziców otrzyma uprawnienia do przeprowadzenia konsultacji z rodzicami przed wydaniem opinii wymaganej do wyrażenia przez dyrektora zgody na rozpoczęcie takiej działalności.

Dyrektor szkoły w ciągu 7 dni poinformuje rodziców o zamiarze podjęcia działalności przez stowarzyszenie i o rozpoczęciu konsultacji. Informację tę będzie udostępniał w sposób zwyczajowo przyjęty w szkole. Takie informacje będzie również przekazywał radzie szkoły lub placówki i radzie rodziców.

Konsultacje z rodzicami będą prowadzone przez co najmniej 7 dni. Dopiero po nich rada rodziców będzie mogła wydać swoją opinię. Wydanie opinii będzie następowało w terminie do 21 dni od otrzymania niezbędnych dokumentów.

Monitorowanie działalności stowarzyszeń i organizacji

Kompetencje rady rodziców zostaną także poszerzone o monitorowanie działalności stowarzyszenia lub innych organizacji oraz informowanie rodziców uczniów o jego wynikach. Dzięki temu rodzice mają zyskać szerszą informację o ofercie organizacji, jej dokonaniach i potencjalnych efektach w zakresie wspierania ich odziaływań wychowawczych.

Sposób przeprowadzania konsultacji oraz częstotliwość informowania rodziców o wynikach monitorowania rada rodziców określi w regulaminie swojej działalności.

Na przeprowadzenie zajęć – niezbędna pozytywna opinia kuratora oświaty

W przypadku gdy warunki działalności na terenie szkoły stowarzyszenia lub innej organizacji będą przewidywały prowadzenie zajęć z uczniami, będą one mogły być prowadzone pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty. Opinie będą dotyczyły zgodności prowadzonych zajęć z przepisami prawa.

Aby uzyskać opinię, dyrektor, nie później niż na 2 miesiące przed rozpoczęciem zajęć, będzie obowiązany przekazać odpowiednio kuratorowi oświaty lub specjalistycznej jednostce nadzoru:
  • program zajęć,
  • materiały wykorzystywane do realizacji programu zajęć,
  • pozytywne opinie rady szkoły lub placówki i rady rodziców.
Opinia będzie wydawana w ciągu 30 dni od dnia otrzymania dokumentów. Z tym że niewydanie opinii w tym terminie będzie równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty albo po upływie terminu jej wydania dyrektor przed rozpoczęciem zajęć będzie obowiązany przedstawić rodzicom, pełną informację o celach i treściach realizowanego programu zajęć, pozytywną opinię kuratora oświaty oraz pozytywne opinie rady szkoły lub placówki i rady rodziców, a także na wniosek rodziców ucznia – materiały wykorzystywane do realizacji programu zajęć.

Udział w zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców ucznia, a w przypadku pełnoletniego ucznia – tego ucznia.

Kiedy nie będzie potrzebna opinia kuratora

Opinia kuratora oświaty lub specjalistycznej jednostki nadzoru nie będzie wymagana w przypadku zajęć organizowanych i prowadzonych:

1)  w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej,

2)  w ramach zadań realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, o których mowa w art. 8b ust. 2 pkt 2–7 ustawy o zdrowiu publicznym,

3)  przez organizację harcerską objętą Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (projekt z 20 października 2022 r.).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql