Zmiany w Kodeksie pracy – szkolenia w ramach czasu pracy

Data publikacji: 16 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Zmiany w Kodeksie pracy – szkolenia w ramach czasu pracy

Jeśli dyrektor poleci pracownikowi szkoły udział w szkoleniu, wówczas szkolenie to musi zostać wliczone w całości do czasu pracy. Poza tym musi być ono zostać sfinansowane przez szkołę. Takie rozwiązania przewidziano w projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy.

Szkolenia pracowników w godzinach pracy

Nowe rozwiązanie dotyczące szkoleń przewidziano wraz ze zmianami w zakresie urlopów rodzicielskich, ojcowskich i umów o pracę na czas określony. Na czym ono polega? Otóż jeżeli pracodawca będzie zobligowany do przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku, wówczas takie szkolenia będą organizowane:

  • na koszt pracodawcy,
  • wyłącznie w godzinach pracy.
W przypadku pracowników szkoły dotyczy to w szczególności szkoleń z pierwszej pomocy.

Nawet jeśli szkolenie odbędzie się po godzinach pracy pracownika, wówczas i tak zostanie ono wliczone w całości do jego czasu pracy.

Informacja o warunkach zatrudnienia obejmie szkolenia

O uprawnieniu do szkoleń zapewnianych przez pracodawcę, w tym o liczbie dni szkoleń przysługującym pracownikowi w roku kalendarzowym, a także o polityce szkoleniowej pracodawcy trzeba będzie zawiadomić pracownika. Dane takie powinny znaleźć się w informacjo o warunkach zatrudnienia.

Informacja o warunkach zatrudnienia wydawana jest w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy.
Źródło:
  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql