Dodatki do wynagrodzenia nauczyciela poza podstawą wymiaru chorobowego

Dodatki do wynagrodzenia nauczyciela poza podstawą wymiaru chorobowego

Zasadniczo do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego wchodzą wszystkie składniki wynagrodzenia nauczyciela, w tym dodatki. Może jednak dojść do sytuacji, w której dodatki te znajdą się poza podstawą wymiaru chorobowego.

Wynagrodzenie a następnie zasiłek chorobowy

W okresie niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie oraz zasiłek chorobowy. Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jest ono obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 Kodeksu pracy). Po upływie tego okresu pracownikowi przysługuje zaś zasiłek chorobowy.

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie:

  • wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo
  • z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu (art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Dodatki w podstawie wymiaru chorobowego – decyduje regulamin wynagradzania

Wynagrodzenie nauczyciela może składać się również z dodatków:

  • za wysługę lat,
  • motywacyjnego,
  • funkcyjnego (w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy),
  • za warunki pracy (art. 30 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Wysokość stawek tych dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania określa organ prowadzący w regulaminie wynagradzania nauczycieli (art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Jeżeli regulamin wynagradzania nie przewiduje, że dodatki wypłacane są również za czas choroby, to wchodzą one do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Kiedy dodatek zostanie wyłączony z podstawy wymiaru chorobowego

Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.  (art. 41 ust. 2 ustawy).

Przykład jeśli nauczyciel otrzymał dodatek np. motywacyjny czy funkcyjny na pewien okres, to w czasie zwolnienia lekarskiego przypadającego po tym okresie, dodatek ten nie będzie już wliczany do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Dodatki do wynagrodzenia nauczycieli wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, ale te dodatki, które zostały przyznane na czas określony nie wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po tym okresie.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql