Urlop bezpłatny pracownika niepedagogicznego – potrącenie wynagrodzenia

Urlop bezpłatny pracownika niepedagogicznego – potrącenie wynagrodzenia

Korzystanie z urlopu bezpłatnego przez część miesiąca wiąże się z potrąceniem wynagrodzenia pracownika niepedagogicznego. Jak obliczyć wysokość takiego potrącenia? Należy tu brać pod uwagę także godziny nadliczbowe i ponadwymiarowe. Więcej informacji w artykule.

Potrącenie wynagrodzenia za urlop bezpłatny w 3 krokach

W celu obliczenia wynagrodzenia pracownika za miesiąc, w którym przebywał przez kilka dni na urlopie bezpłatnym, należy podzielić miesięczną stawkę wynagrodzenia pracownika przez liczbę godzin, które pracownik powinien przepracować (a więc ustalone w oparciu o normatywny czas pracy) w danym miesiącu. Następnie należy pomnożyć iloczyn przez liczbę godzin nieobecności.

Tak obliczoną kwotę należy odjąć od miesięcznej stawki wynagrodzenia pracownika.

Przykład W czerwcu normatywny czas pracy wynosi 168 godzin, czyli dla 1/2 etatu 84 godziny. W okresie, w którym pracownik będzie korzystał z urlopu bezpłatnego przepracowałby 40 godzin. W celu ustalenia należnego pracownikowi wynagrodzenia należy:
  1. podzielić jego miesięczne wynagrodzenie przez 84 godziny (normatywny czas pracy dla 1/2 etatu w czerwcu),
  2. tak ustaloną stawkę godzinową pomnożyć razy 40 godzin (nieobecność spowodowana urlopem bezpłatnym),
  3. od wynagrodzenia miesięcznego odjąć wartość uzyskaną w punkcie 2.

Należy pamiętać o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe i ponadwymiarowe

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru:

  • wynagrodzenie albo,
  • czas wolny w tym samym wymiarze.

Czasu wolnego można udzielić na wniosek pracownika:

  • w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub
  • po jego zakończeniu.

Czym innym są godziny ponadwymiarowe pracownika niepedagogicznego, a wiec nie nadgodziny sensu stricto.

Praca ponadwymiarowa pracownika niepedagogicznego to inaczej praca, która wykracza poza ustalony lub umówiony wymiar czasu pracy, nie przekraczając przy tym norm czasu pracy.

Godziny ponadwymiarowe a urlop bezpłatny

Godziny nadliczbowe zaczynają się dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, czyli np. w podstawowym czasie pracy – po przekroczeniu 8 godzin na dobę lub przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Za godziny ponadwymiarowe należy wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie.

Przyjmując, że pracownik ma zaplanowaną w grafiku pracę przekraczającą normatywny czas pracy w danym miesiącu (ustalony proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy), godziny takiej pracy są więc ponadwymiarowymi.

Przykład Załóżmy, że w przedstawionym przykładzie należy dodatkowo naliczyć pracownikowi wynagrodzenie za 1 godzinę ponadwymiarową. Stawkę za godzinę ustala się dokładnie tak jak wskazano w punkcie 1. Należy zatem podzielić miesięczne wynagrodzenie pracownika (które uzyskałby, gdyby nie korzystał z urlopu bezpłatnego) przez 84 godziny (normatywny czas pracy dla 1/2 etatu w czerwcu).
Katarzyna Maladyn-Krupa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql