Badania okresowe i kontrolne nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach

Badania okresowe i kontrolne nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach

Przy nawiązywaniu stosunku pracy z nauczycielem można wykorzystać orzeczenie lekarskie od innego pracodawcy. Jeżeli jednak nauczyciel na cząstkach etatów pracuje w kilku jednostkach oświatowych, każdy dyrektor niezależnie kieruje go na badania okresowe i kontrolne. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy można wykorzystać orzeczenie lekarskie od innego pracodawcy?
  • Czy jedne badania okresowe są ważne w kilku szkołach?

Badania okresowe i kontrolne nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach – kieruje na nie każdy dyrektor

Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 2 i 4 Kodeksu pracy).

Każdy dyrektor sam kieruje zatrudnionego nauczyciela do lekarza medycyny pracy

Powyższe oznacza, że obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie pracownika, któremu upływa termin ważności badań okresowych na kolejne badania w celu ustalenia jego zdolności do pracy. Po upływie ważności badań okresowych pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy, dopóki nie dostarczy orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Badania okresowe są wykonywane na podstawie skierowania pracodawcy (art. 229 § 4a Kodeksu pracy).

Badania okresowe i kontrolne nauczyciela zleca niezależnie każdy pracodawca będący dodatkowym miejscem zatrudnienia. Okoliczność, że nauczyciel ma ważne badania w podstawowym miejscu pracy nie ma w tym wypadku znaczenia. Możliwość zwolnienia z obowiązku wykonywania badań w dodatkowym zatrudnieniu dotyczy wyłącznie badań wstępnych osób zatrudnianych (art. 229 § 11 i 12 Kodeksu pracy).

Badania lekarskie wykonane na podstawie skierowania od innego pracodawcy można uznać tylko przy zatrudnianiu. Po nawiązaniu stosunku pracy każdy pracodawca musi odrębnie kierować pracownika na badania okresowe lub kontrolne.

Tylko przy nawiązywaniu stosunku pracy może być wykorzystanie orzeczenie lekarskie od innego pracodawcy. Badania okresowe i kontrolne każdy pracodawca zleca niezależnie.

dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql