Dozorca w szkole – jaki system czasu pracy

Aleksandra Węglarz
Data publikacji: 28 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Dozorca w szkole – jaki system czasu pracy

W szkołach i placówkach oświatowych możliwe jest zatrudnianie dozorców, czyli pracowników zajmujących się pilnowaniem mienia. Sprawdź, jaki system czasu pracy można względem nich zastosować.

Na czym polega równoważny czas pracy

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy (art. 135 Kodeksu pracy).

Dozorca z przedłużoną dobą pracowniczą

Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych może być zastosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 miesiąca.

Praca dozorcy w jednostce samorządowej niewątpliwie może być zaliczona do prac przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób. Możliwe jest więc ustalenie dla takiego pracownika systemu równoważnego czasu pracy z przedłużeniem do 24 godzin dobowo.
Aleksandra Węglarz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql