Równoważny czas pracy a niepełny etat

Równoważny czas pracy a niepełny etat

Równoważny czas pracy to system, który może zostać zastosowany także w szkole. Sprawdza się on zwłaszcza w przypadku niektórych stanowisk obsługowych. Czy system ten można zastosować także w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym etacie?

Wymiar czasu pracy pracownika w niepełnym etacie

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Jednocześnie przyjmuje się okres rozliczeniowy nie dłuższy niż 4 miesiące. Tak przedstawiają się normy czasu pracy pracowników niepedagogicznych.

Wymiar czasu pracownika zatrudnianego w niepełnym etacie ustalany jest proporcjonalnie do wskazanych norm czasu pracy. Wymiar czasu pracy jest zatem czymś innym niż normy czasu pracy.

Równoważny czas pracy pracownika w niepełnym etacie

Pracownika zatrudnionego w niepełnym etacie można objąć równoważnym czasu pracy, tj. takim, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Zwykle jeżeli dzienny wymiar czasu pracy nie przekracza 8 godzin, nie ma konieczności wprowadzania równoważnego czasu pracy dla danego pracownika. Nie jest to jednak niedozwolone, szczególnie w sytuacji pracownika zatrudnionego w niepełnym etacie, który pracuje w różnych dniach. Równoważny czas pracy pozwala na większą elastyczność planowania pracy.

Przykład Gdy standardowy rozkład czasu pracy (np. 8 godzin co drugi dzień) nie pozwala na wypracowanie normatywnego czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, dopuszczalne będzie np. zaplanowanie pracy pracownika w wymiarze np. 10 lub 9 godzin dziennie.

Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Przy czym w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym etacie należy dla niego sporządzić indywidualny rozkład czasu pracy (grafik).

Rozkład czasu pracy danego pracownika można sporządzić - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Należy go przekazać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Równoważny czas pracy – czy konieczne nowe badania

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają z zasady:

  • osoby przyjmowane do pracy,
  • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy,
  • inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Ponadto pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. Natomiast w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Samo objęcie pracownika równoważnym systemem czasu pracy nie wymaga zgody lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.

Jeżeli pracownik jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub znikomym, to z zasady dzienny wymiar czasu pracy nie może przekraczać 7 godzin. W takiej sytuacji na pracę 8 godzin dziennie będzie wymagana zgoda lekarza.
Katarzyna Maladyn-Krupa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql