Zmiana wychowawcy klasy wymaga odwołania nauczyciela z funkcji

Data publikacji: 3 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Zmiana wychowawcy klasy wymaga odwołania nauczyciela z funkcji

Zmiana wychowawcy klasy w trakcie roku szkolnego nie jest zakazana. Wręcz przeciwnie, są przypadki, w których takie działanie jest w pełni uzasadnione. Sprawdź, jak zmienić wychowawcę klasy i jakie ma to konsekwencje w zakresie dodatku funkcyjnego.

Funkcję wychowawcy przydziela dyrektor

Nauczyciel, który otrzymał funkcje wychowawcy, opiekuje się oddziałem czyli uczniami wchodzącymi w skład podstawowej jednostki organizacyjnej szkoły. Przydział funkcji wychowawcy danego oddziału to kompetencja dyrektora szkoły. To dyrektor odpowiada bowiem za  poziom szkoły. Poza tym jest on kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole pracowników, w tym nauczycieli. Odpowiednio dyrektor odpowiada za odwołanie nauczyciela z funkcji wychowawcy.

Dyrektor przydziela zajęcia stałe i dodatkowe nauczycielom, w tym funkcje takie jak wychowawca.

Zmiana wychowawcy klasy – w uzasadnionych przypadkach

W istocie w celu zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej nauczyciel powinien opiekować się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego. Jest to jedynie dyrektywa. Nie oznacza ona, że w uzasadnionych przypadkach nie można zmienić wychowawcy klasy. Zmiana następuje poprzez odwołanie wychowawcy i powierzenie tej funkcji innemu nauczycielowi.

Przykład Zmiana wychowawcy klasy może nastąpić choćby z uwagi na długotrwałą nieobecność nauczyciela. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest określenie w statucie szkoły sytuacji, w których można zmienić wychowawcę. Nie jest to jednak obowiązek szkoły.

Opinia rady pedagogicznej o przydziale zadań nauczycielom

Przydzielając wychowawstwo klasy dyrektor szkoły powinien mieć na uwadze kompetencje rady pedagogicznej. Otóż rada opiniuje propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Opinia ta nie jest jednak wiążąca dla dyrektora.

Odwołanie wychowawcy – co z dodatkiem funkcyjnym

Nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy. Odwołanie ze sprawowanej funkcji skutkuje utratą prawa do dodatku funkcyjnego. 

Nauczyciel traci dodatek funkcyjny od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestał pełnienia danej funkcji – jeśli nie nastąpiło to pierwszego dnia miesiąca.
Przykład Konieczne jest odwołanie z funkcji jednego nauczyciela w celu powierzenia wychowawstwa klasy innemu nauczycielowi (np. w sytuacji długotrwałej nieobecności nauczyciela). W innym przypadku  pozostawienie dotychczasowego wychowawcy klasy w danym oddziale (pomimo jego nieobecności) i jednocześnie powołanie nowego (w celu zapewnienia pracy wychowawczej w oddziale) skutkowałoby objęciem funkcji wychowawcy przez dwóch nauczycieli w jednej klasie a ostatecznie prawem do dodatku funkcyjnego każdego z tych nauczycieli.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql