Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dodatki dla nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące zasad wypłacania dodatków do wynagrodzenia nauczycieli, tj. dodatku funkcyjnego, motywacyjnego, wiejskiego oraz za warunki pracy.

Organ prowadzący nie może zablokować wypłaty dodatku motywacyjnego

Organ prowadzący nie może zablokować wypłaty dodatku motywacyjnego

Dodatek motywacyjny nie jest wprawdzie obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia nauczyciela. Może więc okazać się, że nauczyciel takiego dodatku nie otrzyma. Niemniej jednak przyznanie dodatku motywacyjnego powinno być kwestią autonomicznej decyzji dyrektora. Organ prowadzący nie może ingerować w przyznawanie nauczycielom dodatków motywacyjnych.

Co obejmują podwyżki dla nauczycieli – zestawienie

Podwyżki dla nauczycieli 2024 r. – jakie składniki wynagrodzenia i świadczenia obejmują

Już dziś nauczyciele otrzymają podwyżki w związku ze wzrostem stawek wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki te są powiązane z wyrównaniem wynagrodzenia za okresy od 1 stycznia 2024 r. Przypominamy, co powinny objąć wypłacane podwyżki. Upewnij się, jakie wypłaty dla nauczycieli powinieneś objąć podwyżką i wyrównaniem.

Dodatek motywacyjny – czy podlega wyrównaniu w związku z podwyżkami dla nauczycieli

Pytanie: Czy dodatek motywacyjny podlega wyrównaniu w związku z podwyżkami dla nauczycieli?

Czy dyrektor szkoły może otrzymać dodatek specjalny

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może otrzymać dodatek specjalny za wykonywanie dodatkowych zadań?

Konsekwencje zawyżenia wypłaty należnego dodatku stażowego

Skutki zawyżenia wypłaty dodatku stażowego dla nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego

Nauczyciel co do zasady powinien zwrócić dodatek za wysługę lat w zawyżonej wysokości jednak, gdy nie zrobi tego dobrowolnie odzyskanie pieniędzy na drodze sądowej będzie utrudnione. To samo dotyczy  pracownika niepedagogicznego mającego status pracownika samorządowego Pracownicy szkoły mają bowiem prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc nie muszą liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. Jakie są zatem konsekwencje zawyżenia dodatku stażowego w wyniku błędu leżącego po stronie szkoły?

Zaświadczenie z urzędu gminy o pracy w gospodarstwie rolnym – czy wystarczy

Pytanie: Pracownik dostarczył zaświadczenie z urzędu gminy o pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Czy w takim przypadku szkoła powinna zażądać dodatkowo zeznań świadków czy też samo zaświadczenie o pracy na roli będzie wystarczające?

Czy informacja o przyznaniu dodatku motywacyjnego musi zawierać uzasadnienie?

Pytanie: Czy informacja o przyznaniu dodatku motywacyjnego musi zawierać uzasadnienie?

Czy dyrektorowi szkoły przysługuje dodatek za trudne warunki pracy

Dodatek za trudne warunki pracy i dodatek za uciążliwe warunki pracy – czy także dla dyrektora szkoły

Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje nauczycielowi z tytułu wykonywania pracy w warunkach uznawanych za trudne. Analogiczne rozwiązanie dotyczy dodatku za uciążliwe warunki pracy. Wykaz tych warunków znajdziemy w rozporządzeniu płacowym nauczycieli. Czy dodatek za trudne warunki pracy oraz uciążliwe warunki pracy przysługuje dyrektorowi szkoły? Czy też zniżka pensum dla dyrektora automatycznie wyklucza wypłatę takich dodatków? Odpowiedź w artykule.

Mity o zawodzie nauczyciela a rzeczywistość

7 mitów o zawodzie nauczyciela - jaka jest rzeczywistość

„Nauczyciel otrzyma wynagrodzenie ponad 9,5 tys. zł”, „Nauczyciel pracuje tylko 18 godzin”, „Każdy nauczyciel ma urlop przez całe ferie i wakacje” – to najczęściej powtarzane mity o zawodzie nauczyciela. Mają one wspólną cechę – mijają się z prawdą. Niestety są one powielane zwłaszcza w mediach społecznościowych co wpływa na postrzeganie zawodu nauczyciela w społeczeństwie. Jak jest w rzeczywistości? W artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami o pracy nauczyciela.

Zrzeczenie się przez nauczyciela prawa do dodatku na start

Zrzeczenie się przez nauczyciela prawa do dodatku na start

Nauczyciel początkujący, odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł. Świadczenie to należy wypłacić w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu. Sprawdź, czy nauczyciel może zrzec się prawa do dodatku na start. 

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty