Jak praca w szkole niepublicznej wpływa na prawo do świadczenia kompensacyjnego

Michał Kowalski
Data publikacji: 1 czerwca 2021 r.
Poleć znajomemu
Jak praca w szkole niepublicznej wpływa na prawo do świadczenia kompensacyjnego

Wśród nauczycieli i dyrektorów często można spotkać się ze stanowiskiem, że zatrudnienie w szkołach i przedszkolach niepublicznych nie daje prawa do świadczenia kompensacyjnego. Tymczasem nie jest to prawda. Ma to jednak również swoje złe strony.

4 przesłanki nabycia prawa do świadczenia kompensacyjnego

Aby skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, należy spełnić następujące przesłanki:

  • osiągnąć odpowiedni wiek,

  • posiadać 30-letni okres składkowy i nieskładkowy (ogólny staż emerytalny),

  • posiadać 20-letni okres pracy w szkole lub w placówce oświatowej (tzw. staż pracy „przy tablicy” w wymiarze co najmniej 1/2 etatu),

  • rozwiązać stosunek pracy, ewentualnie stosunek pracy może wygasnąć wskutek korzystania ze stanu nieczynnego (art. 4 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).

Okres zatrudnienia w szkole niepublicznej jako okres składkowy

Nie ulega wątpliwości, że okres pozostawania w zatrudnieniu w niepublicznych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych jest uwzględniany – jako okres składkowy – w ogólnym stażu emerytalnym. W tej kwestii wszyscy praktycy są dość zgodni.

Praca w szkole niepublicznej uznawana za pracę „przy tablicy”

Kontrowersje pojawiają się natomiast w przypadku zaliczania zatrudnienia w jednostkach niepublicznych do tzw. stażu pracy „przy tablicy”. Tymczasem przepisy są tu jasne. Z art. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych wynika bowiem, że uwzględniany jest tu staż pracy nauczyciela w szkołach, przedszkolach i większości placówek oświatowych bez względu na to, czy są one publiczne czy też niepubliczne.

Konsekwentnie nauczyciel nie traci prawa do świadczenia kompensacyjnego, jeżeli jego ostatnim miejscem pracy była szkoła, przedszkole lub placówka publiczna.

Nie warto pracować w szkole niepublicznej podczas pobierania świadczenia kompensacyjnego

We wstępie wspomnieliśmy także o złych stronach zaliczania zatrudnienia w szkole niepublicznej do stażu pracy „przy tablicy”. Otóż prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia pracy przez osobę korzystającą ze świadczenia w jednostkach oświaty, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela (art. 9 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).

Art. 1 Karty Nauczyciela wymienia zarówno publiczne jak i niepubliczne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe.

To zaś oznacza, że podjęcie zatrudnienia w przedszkolu niepublicznym powoduje zawieszenie prawa do świadczenia kompensacyjnego i to bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu.

Nauczyciel został zatrudniony w szkole niepublicznej do przeprowadzania zajęć z doradztwa zawodowego w wymiarze 1 godziny co 2 tygodnie. Jego wynagrodzenie jest więc bardzo niskie. Nauczyciel, zgadzając się na takie zatrudnienie, był jednak nieświadomy, że przez to jego prawo do świadczenia kompensacyjnego zostało zawieszone. Zatrudnienie to było więc nieopłacalne.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql