Sąd Najwyższy: stan nieczynny zaliczany do stażu pracy przy tablicy

Data publikacji: 9 października 2023 r.
Poleć znajomemu
Sąd Najwyższy: stan nieczynny zaliczany do stażu pracy przy tablicy

Okres niewykonywania pracy, za który nauczyciel otrzymał wynagrodzenie, nie jest wliczany do tzw. stażu pracy przy tablicy. Wliczeniu podlega jednak stan nieczynny. Stanowisko takie przedstawił w niedawnym wyroku Sąd Najwyższy. Wyrok będzie miał istotne znaczenie w przypadku ubiegania się o świadczenie kompensacyjne, ale też wcześniejszą emeryturę dla nauczyciela.

Staż pracy przy tablicy a świadczenie kompensacyjne i wcześniejsza emerytura

Tzw. staż pracy przy tablicy to potoczna nazwa okresu pracy na stanowisku nauczyciela zaliczanego do stażu pracy w szczególnym charakterze. Staż ten ma kluczowe znaczenie w przypadku ubiegania się przez nauczyciela o świadczenie kompensacyjne.

Aby przejść na świadczenie kompensacyjne, nauczyciel musi legitymować się co najmniej 20-letnim stażem pracy przy tablicy na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Także w przypadku wcześniejszej emerytury nauczyciel będzie musiał legitymować się minimum 20-letnim okresem pracy przy tablicy. Dodatkowo zaś przynajmniej 1 dzień takiego okresu będzie musiał przypadać przed 1999 r.

Jak wynika z art. 32 ust. 1a pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, do stażu pracy przy tablicy nie wlicza się okresów niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymał po dniu 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jakie okresy nie są wliczane do stażu pracy przy tablicy

Jak wskazał Sąd Najwyższy, do stażu pracy przy tablicy nie są wliczane jedynie okresy nieobecności w pracy z powodu choroby lub urlopów związanych z macierzyństwem. Innymi słowy wyłączeniu z tego stażu podlegają okresy niewykonywania pracy związane z niezdolnością do pracy z powodu choroby i urlopu macierzyńskiego, a więc:

  • Zwolnienie lekarskie (zarówno w zakresie pobierania wynagrodzenia jak i zasiłku chorobowego)

  • Świadczenie rehabilitacyjne,

  • Okres pobierania zasiłku opiekuńczego,

  • Urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski.

W ocenie Sądu Najwyższego w stażu pracy przy tablicy należy natomiast uwzględniać inne okresy niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymał wynagrodzenie. Wliczeniu podlega więc okres stanu nieczynnego.

Dlaczego stan nieczynny jest uwzględniany w stażu pracy przy tablicy

Wynika to z faktu, że w trakcie stanu nieczynnego nauczyciel, inaczej niż choćby podczas zwolnienia lekarskiego, jest zdolny do pracy i pozostaje w gotowości do jej świadczenia. Gotowość ta przejawia się choćby w obowiązku powrotu do pracy w przypadku możliwości zapewnienia nauczycielowi zatrudnienia w pełnym wymiarze na czas nieokreślony.

Właśnie z uwagi na ten wyjątkowy charakter stanu nieczynnego powinien on – w ocenie Sądu Najwyższego – być wliczony do stażu pracy przy tablicy.
  • wyrok Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2023 r. (III USKP 46/22)

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql