Porozumienie w sprawie pracy zdalnej i regulamin pracy zdalnej – co powinien zawierać

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Porozumienie w sprawie pracy zdalnej i regulamin pracy zdalnej – co powinien zawierać

Najpóźniej 7 kwietnia 2023 r. należy wprowadzić w życie porozumienie w sprawie pracy zdalnej lub regulamin pracy zdalnej w szkole. Sprawdź, jak to zrobić. Dowiedz się, co powinien zawierać taki dokument. Pobierz także wzór porozumienia w sprawie pracy zdalnej oraz wzór regulaminu pracy zdalnej w szkole.

Kiedy porozumienie a kiedy regulamin

Porozumienie w sprawie pracy zdalnej zawierane jest po przeprowadzeniu uzgodnień ze związkami zawodowymi. Zawiera się je ze wszystkimi lub reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Natomiast regulamin pracy zdalnej jest przyjmowany jedynie wówczas, gdy:

  • w terminie 30 dni od dnia przedstawienia projektu porozumienia nie dojdzie do uzgodnienia z reprezentatywnymi związkami zawodowymi,
  • w szkole nie działają organizacje związkowe.

Uzgodnienia związkowe – krok po kroku

Zanim dojdzie do przyjęcia porozumienia w sprawie pracy zdalnej, należy przeprowadzić uzgodnienia związkowe. W tym celu należy przedstawić projekt porozumienia zakładowym i międzyzakładowym organizacjom związkowym działającym w szkole. Organizacje związkowe mają 30 dni na zawarcie porozumienia ze szkołą.

Przy czym jeśli nie jest możliwe zawarcie porozumienia ze wszystkimi organizacjami związkowymi, wówczas szkoła zawiera porozumienie jedynie z organizacjami reprezentatywnymi, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych w danej szkole.

Regulamin pracy zdalnej po konsultacjach z pracownikami

Z kolei wprowadzenie regulaminu wymaga jedynie konsultacji ze stroną pracowniczą. Przeprowadza się je z przedstawicielami pracowników, którzy są wyłonieni w trybie przyjętym w danej szkole. W regulaminie należy uwzględnić ustalenia przyjęte w toku nieudanych uzgodnień związkowych.

Porozumienie (regulamin) w sprawie pracy zdalnej – co powinien zawierać

Zarówno porozumienie w sprawie pracy zdalnej, jak i regulamin powinny zawierać w szczególności następujące elementy:

  • grupy pracowników, którzy mogą być objęci pracą zdalną.
  • zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej (m.in. związanych z materiałami używanymi w takiej pracy),
  • zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu z tytułu pracy zdalnej,
  • zasady porozumiewania się pracodawcy i pracownika wykonującego pracę zdalną (w tym sposób potwierdzania obecności na stanowisku pracy),
  • zasady kontroli wykonywania pracy zdalnej,
  • zasady kontroli w zakresie BHP,
  • zasady kontroli przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji (w tym procedur ochrony danych osobowych),
  • zasady instalacji, inwentaryzacji, konserwacji, aktualizacji oprogramowania i serwisu powierzonych pracownikowi narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql