Kandydat na stanowisko dyrektora musi mieć kwalifikacje z zarządzania

Michał Kowalski
Data publikacji: 31 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Kandydat na stanowisko dyrektora musi mieć kwalifikacje z zarządzania

Kandydat na stanowisko dyrektora musi spełniać liczne wymogi w zakresie wykształcenia. To nie tylko wymogi pedagogiczne, ale także z zakresu zarządzania. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące kwalifikacji niezbędnych do objęcia stanowiska dyrektora.

Kandydat musi mieć kwalifikacje nauczycielskie

Kandydat na stanowisko dyrektora przedszkola, szkoły i placówki oświatowej musi wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami. Otóż powinien on posiadać:

  • wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny,
  • przygotowanie pedagogiczne,
  • kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce.

Kandydat musi więc posiadać kwalifikacje nauczycielskie, a także przygotowanie pedagogiczne.

Co istotne, muszą one dawać możliwość pracy w przedszkolu, szkole, lub placówce, w której kandydat ma objąć funkcję dyrektora.
Przykład Nauczyciel ma uprawnienia w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Może on przystąpić do konkursu na stanowisko dyrektora przedszkola. Kwalifikacje w zakresie edukacji wczesnoszkolnej są bowiem wystarczające do prowadzenia zajęć także w przedszkolu.

Jeśli kandydat nie ma kwalifikacji nauczycielskich, wtedy może ubiegać się o stanowisko dyrektora jako pracownik niepedagogiczny (tzw. menedżer). Musi jednak spełnić pozostałe wymogi.

Studia magisterskie? Niekoniecznie

Kwalifikacje nauczycielskie mogą być uzyskane także w drodze studiów licencjackich lub podyplomowych. Ważne jednak, by kandydat miał tytuł magistra, magistra inż. lub równorzędny.

Przykład Nauczyciel zamierza przystąpić do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły podstawowej. Ukończył studia licencjackie w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Jednocześnie ma tytuł magistra ekonomii i studia podyplomowe z zarządzania. To wystarczy do ubiegania się o funkcję dyrektora szkoły podstawowej.

Niezbędne kwalifikacje z zakresu zarządzania

Oprócz tego kandydat musi mieć ukończone:

  • studia pierwszego stopnia,
  • studia drugiego stopnia,
  • jednolite studia magisterskie,
  • studia podyplomowe,

z zakresu zarządzania. Nie jest wskazane, o jaki rodzaj zarządzania chodzi. Akceptowane są tu więc dowolne studia w zakresie zarządzania.

Zdaniem sądu „Za spełnienie warunku uznaje się ukończenie studiów podyplomowych zarządzania na dowolnych kierunkach. Trudno wprawdzie uznać, aby studia z zakresu zarządzania na dowolnym kierunku gwarantowały wiedzę analogiczną do równoważnych kursów kwalifikacyjnych zarządzania dotyczących samej oświaty. Takie rozumienie przepisów rozporządzenia o wymaganiach uznano jednak za trafne i w ten sposób są one stosowane” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 czerwca 2019 r. II SA/Wa 893/19).
Przykład Wystarczające będą np. studia o nazwie „zarządzanie i marketing”.

Alternatywą jest kurs kwalifikacyjny prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. W takim przypadku musi on dotyczyć bezpośrednio zarządzania oświatą.

Studia nie muszą być nazwane „zarządzanie”

Co więcej, wskazane studia mają mieścić się w zakresie zarządzania, ale niekoniecznie muszą nosić nazwę „zarządzanie”.

Zdaniem sądu „Alternatywą jest kurs kwalifikacyjny prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. W takim przypadku musi on dotyczyć bezpośrednio zarządzania oświatą.” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 czerwca 2019 r. II SA/Wa 893/19).
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql