Nauczyciel na kacu – jak postąpić

Patryk Kuzior
Data publikacji: 15 lutego 2022 r.
Poleć znajomemu
Nauczyciel na kacu – jak postąpić

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyrektor ma podejrzenia, że nauczyciel prowadzi zajęcia w stanie nietrzeźwości. Jak w takiej sytuacji postąpić? Naturalnym rozwiązaniem wydaje się zgłoszenie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego. Ten krok powinien być jednak przemyślany. Sprawdź, jak zareagować w tego typu sytuacji.

Przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów

Nauczyciel z racji wykonywanych zadań powinien gwarantować zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas prowadzonych zajęć. W tym czasie powinien on pełnić nadzór nad uczniami. Powinien też rzetelnie realizować swoje funkcje dydaktyczne i wychowawcze. Oznacza to prowadzenie zajęć zgodnie z wymaganiami podstawy programowej, ale także dawanie odpowiedniego przykładu młodzieży. Wszystkie te aspekty są zresztą treścią podstawowych obowiązków nauczyciela określonych w art. 6 Karty Nauczyciela.

Uchybienia w tym zakresie podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Zgłoszenie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego musi być przemyślane

Podjęcie działań polegających na zgłoszeniu sprawy do rzecznika dyscyplinarnego wymaga jednak mocnych podstaw. Dyrektor musi nabrać uzasadnionego podejrzenia, że nauczyciel uchybia swoim obowiązkom. Ewentualna niesłuszna skarga zawierająca tak poważny zarzut to przecież godzenie w reputację zawodową.

Gdyby okazało się, że nauczyciel został bezpodstawnie oskarżony o takie zachowanie, to dyrektor może spodziewać się pozwu w związku z naruszeniem dóbr osobistych.

Najpierw czynności wyjaśniające

Jak zweryfikować podejrzenia? Otóż dyrektor ma obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy (art. 17 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości.

Dyrektor ma prawo, a nawet obowiązek przeciwstawić się wykonywaniu pracy przez nauczyciela, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że nauczyciel używał alkoholu.

Co może świadczyć o nietrzeźwości nauczyciela

Uzasadnione podejrzenie oczywiście nie jest tożsame ze stanem pewności. Chodzi jednak o pewną dającą się zobiektywizować ocenę okoliczności, jakie mogą takie przypuszczenie nasuwać. Okoliczności takie to dziwne zachowanie, czy wyczuwalny zapach alkoholu. Służą również organowi nadrzędnemu nad danym zakładem pracy oraz organowi uprawnionemu do przeprowadzenia kontroli zakładu pracy. Zatem takie czynności może podjąć też organ prowadzący.

Policja może przeprowadzić badanie trzeźwości

Przede wszystkim jednak warto doprowadzić do badania trzeźwości nauczyciela. Policja nie może odmówić przeprowadzeniu takiego badania. Na żądanie dyrektora, ale też samego nauczyciela, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza właśnie ten organ. Zabiegu pobrania krwi dokonuje zaś osoba wówczas posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Jeśli tylko dyrektor ma uzasadnione podejrzenie, że nauczyciel jest w stanie po użyciu alkoholu, to może a nawet powinien wezwać Policję. Ta zaś musi taką kontrolę przeprowadzić.
dr Patryk Kuzior

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql