Dodatek specjalny dla pracownika szkoły

Michał Kowalski
Data publikacji: 22 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Dodatek specjalny dla pracownika szkoły

Dodatek specjalnym jest jednym ze składników wynagrodzenia pracownika szkoły. Jednak nie każdy pracownik go otrzymać. Sprawdź, kto może liczyć na dodatek specjalny i na jakich zasadach go wypłacać.

Dodatek specjalny w szkole – komu przysługuje

Dodatek specjalny został przewidziany jako składnik wynagrodzenia pracowników samorządowych czyli pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Nie chodzi tu jednak o każdego pracownika niepedagogicznego, a jedynie o takiego, który został wymieniony w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Tylko taki pracownik ma bowiem status samorządowego.

Czy pracownik zatrudniony w trybie art. 15 Prawa oświatowego otrzyma dodatek specjalny

Pracownik zatrudniany do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie jest nauczycielem, a jednocześnie nie ma statusu pracownika samorządowego. Nie wymieniono go bowiem we wspomnianym załączniku do rozporządzenia RM. Oznacza to, że nie należy mu się dodatek specjalny, chyba że zostanie on objęty regulaminem wynagradzania pracowników samorządowych w danej szkole.

Dodatek specjalny dla nauczyciela – czy to możliwe

Przepisy Karty Nauczyciela nie przewidują dodatku specjalnego dla nauczycieli. Możliwe jednak, że taki dodatek zostanie uwzględniony dla tej grupy zawodowej w szkołach i placówkach innych niż samorządowe i rządowe. Aby tak się stało, dodatek specjalny musiałby być przewidziany w regulaminie wynagradzania takiej jednostki.

Dodatek specjalny dla pracownika szkoły nie jest obligatoryjny

W art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych wyraźnie wskazano, że istnieje możliwość przyznania dodatku specjalnego pracownikowi samorządowemu. Oznacza to, że przyznanie takiego dodatku nie jest obowiązkowe i ma charakter uznaniowy. To dyrektor ocenia, czy pracownik spełnił warunki jego przyznania i w oparciu o tę ocenę podejmuje decyzję. Świadczy to o podobieństwie do nauczycielskiego dodatku motywacyjnego.

2 przesłanki przyznania dodatku

Dodatek specjalny może być przyznany pracownikowi szkoły z powodu:

  • okresowego zwiększenia obowiązków służbowych, lub
  • powierzenia dodatkowych zadań.
Niewłaściwym rozwiązaniem jest przyznanie dodatku specjalnego na stałe. Musi on wiązać się z sytuacją okresową, przejściową (uchwała nr 130/2018 Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z 25 września 2018 r.).

Szczegóły w regulaminie wynagradzania

Poza tym przyznanie dodatku specjalnego pracownikowi szkoły zależy od tego, czy został on przewidziany w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych. Brak uregulowania tego dodatku w regulaminie oznacza, że nie jest on wypłacany (postanowienie Sądu Najwyższego z 27 lutego 2019 r. III PK 82/18).

Jeżeli szkoła będzie wypłacać dodatek specjalny, to w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych należy ująć:
    • warunki przyznawania dodatku (w tym także jego wysokość),
    • sposób jego przyznania (np. okres, przez który będzie wypłacany, kwestię wypłaty w czasie nieobecności pracownika).

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql