Będzie dotacja celowa na realizację remontu i inwestycji w szkołach i przedszkolach

Monika Fidler
Data publikacji: 14 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Będzie dotacja celowa na realizację remontu i inwestycji w szkołach i przedszkolach

Jeszcze w tym roku szkoły i przedszkola będą mogły pozyskać dodatkowe środki na remonty lub inwestycje w placówkach. Ukazał się projekt rozporządzenia, który określa szczegółowe kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania dotacji celowej na cele remontowe.

Finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji

W związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dodano przepisy umożliwiające ministrowi edukacji przyznawanie dotacji celowych na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji. Związane są one z:

  • realizacją programów inwestycyjnych podejmowanych w celu realizacji polityki oświatowej państwa,
  • zakupem nieruchomości oraz budową lub dostosowaniem obiektów, niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek,
  • wyposażeniem przedszkoli, szkół lub placówek.

Składanie wniosków – do 30 kwietnia

Wnioski o przyznanie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji lub remontu będą składane do ministra w terminie do 30 kwietnia. Przewidziano jednak przepis przejściowy na ten rok. Zgodnie z nim wnioski można złożyć do 31 października 2022 r., a termin ich rozpatrzenia będzie wynosił 14 dni, tak aby było możliwe przyznanie dotacji celowej jeszcze przed końcem roku 2022.

Dotacja dla podmiotów niesamorządowych

O wspomnianą dotację mogą wnioskować osoby fizyczne i osoby niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, które prowadzą lub mogą prowadzić przedszkole, szkołę lub placówkę. Umożliwienie składania wniosków w roku 2022 tylko przez ww. podmioty jest uzasadnione wyłączeniem stosowania w tym roku art. 133 ustawy o finansach publicznych. Umożliwia to przyznanie dotacji jednostce niezaliczanej do sektora finansów publicznych w wymiarze 100% wartości inwestycji.

Możliwe złożenie wniosku po terminie

W projekcie rozporządzenia przewidziano również możliwość złożenia wniosku o przyznanie dotacji po 30 kwietnia – w sytuacji wystąpienia zdarzenia losowego. Weryfikacja wniosku złożonego po terminie następuje po wyrażeniu zgody przez ministra.

Co powinien zawierać wniosek na realizację inwestycji lub remontu

W przypadku wniosku o przyznanie dotacji celowej na realizację inwestycji związanej z budową obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkola, szkoły lub placówki należy dołączyć m.in.

  • dokument poświadczający przez wnioskodawcę prawa własności do nieruchomości gruntowej albo prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja.

Natomiast w przypadku wniosku na realizację remontu lub inwestycji związanej z dostosowaniem obiektu niezbędnego dla rozwoju przedszkola, szkoły lub placówki przewidziano wymóg dołączenia:

  • pozwolenia właściwego konserwatora zabytków na realizację inwestycji lub remontu.
W przypadku złożenia wniosku niespełniającego wymagań, wnioskodawca zostanie wezwany do usunięcia braków formalnych. Termin przewidziany na usunięcie braków to 7 dni od dnia otrzymania wezwania.

Jakie kryteria należy spełnić

Przyznając dotację celową, będą brane pod uwagę zróżnicowane kryteria, które zostały sformułowane w sposób adekwatny do przedmiotu wniosku, tj. czy wnioskodawca będzie ubiegał się o środki finansowe na realizację remontu czy konkretny rodzaj wspieranych inwestycji. Kryteria to m.in.:

1)  założenia i cel jakiemu ma służyć inwestycja oraz znaczenie tej inwestycji dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek, z uwzględnieniem realizowanych zadań publicznych w zakresie oświaty i wychowania – w przypadku inwestycji,

2)  zakres i cel jakiemu ma służyć remont, z uwzględnieniem realizowanych zadań publicznych w zakresie oświaty i wychowania – w przypadku remontu;

3)  przygotowanie wnioskodawcy do realizacji inwestycji lub remontu;

4)  deklarowany sposób zabezpieczenia inwestycji i deklarowany termin trwałości inwestycji – w przypadku inwestycji.

Dotacja jednorazowo albo w transzach

Dotacja celowa będzie mogła zostać przekazana jednorazowo albo w transzach, co będzie wynikało z etapowego charakteru inwestycji i postanowień umowy. Łączna kwota dotacji nie może być wyższa niż wartość kosztorysowa inwestycji lub remontu określona w umowie.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Źródło:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie przyznawania, przekazywania i rozliczania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji (projekt z 7 lipca 2022 r.).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql