Lekcje religii będzie można organizować częściej w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 maja 2024 r.
Poleć znajomemu
Lekcje religii będzie można organizować częściej w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej

Szkoły i przedszkola będą mogły organizować lekcje religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych także wówczas, gdy na religię zgłosi się większa liczba uczniów. Nowe przepisy zwiększające elastyczność organizacji lekcji religii mają wejść w życie 1 września 2024 r.

Religia w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych także w przypadku większej liczby uczniów

Dotychczas lekcje religii mogły być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyszkolnej jedynie w przypadku, gdy na lekcje te zgłosi się grupa mniejsza niż 7 osób. Nowe przepisy mają zwiększyć elastyczność w tym zakresie. Otóż przedszkole lub szkoła będą mogły zorganizować lekcje religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyszkolnej wychowanków lub uczniów oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się:

  • co najmniej 7 wychowanków lub uczniów,
  • co najmniej 7 wychowanków lub uczniów ale też mniej niż 7 wychowanków lub uczniów.

Przy czym w ramach grupy międzyklasowej nie będzie dokonywać połączeń w ramach klas I-III z klasami IV-VIII.

Przykład Dyrektor będzie mógł organizować lekcje religii w grupie międzyoddziałowej w ramach dwóch oddziałów, z których zgłosiło się odpowiednio 7 i 10 uczniów.
Przykład Możliwe będzie zorganizowanie grupy międzyklasowej w sytuacji, gdy z oddziału klas IV zgłosi się 4 uczniów, a z oddziału klas V – 9 uczniów.

Maksymalna liczba uczniów na lekcji religii w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych

Jednocześnie przewidziano limity dotyczące liczebności uczniów na zajęciach religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych:

  • 30 uczniów – w szkołach podstawowych,
  • 25 wychowanków – w przedszkolach
  • 25 uczniów – w przypadku grupy obejmującej uczniów klas I–III szkoły podstawowej,

Poza tym konieczne będzie zachowanie limitów dotyczących liczby wychowanków lub uczniów, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Chodzi o ograniczenia przewidziane w rozporządzeniu MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.

Źródło:
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql