Nowe zasady analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli

Data publikacji: 14 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Nowe zasady analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli

Opublikowano projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zasady analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli i wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego. Konieczność wydania tego rozporządzenia jest związana przede wszystkim z nowym systemem awansu zawodowego nauczycieli.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli bez zmian

Sposób wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli nie ulegnie zmianie. Nadal będzie to bowiem iloczyn kwoty bazowej i wskaźników z art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela. Modyfikacje wiążą się oczywiście z ograniczeniem stopni awansu zawodowego nauczycieli do stopnia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego (poza tym funkcjonuje nauczyciel początkujący, który jednak nie jest stopniem awansu zawodowego).

Jak będzie wyliczana średnia liczba etatów

Rozporządzenie reguluje zasady obliczania średniej liczby etatów. Oblicza się ją, dzieląc sumę liczby etatów odpowiednio nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych zatrudnionych w poszczególnych miesiącach obowiązywania kwoty bazowej przez liczbę miesięcy obowiązywania kwoty bazowej. Jeśli zaś nauczyciel w danym roku uzyska stopień nauczyciela mianowanego lub stopień nauczyciela dyplomowanego, wówczas przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia będzie on uwzględniany jako nauczyciel początkujący, mianowany lub dyplomowany, proporcjonalnie do okresu pobierania wynagrodzenia w odpowiednim stopniu awansu.

Średnioroczna struktura zatrudnienia w nowym rozporządzeniu

W rozporządzeniu przyjęto również następujące kryteria wyliczania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli. Także w tym zakresie nie wprowadzono zbyt wielu zmian. Nowości mają charakter precyzujący. M.in. wskazano, że przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nie należy uwzględniać liczby etatów nauczycieli proporcjonalnie do okresów, w których pobierali świadczenia pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński lub zasiłek opiekuńczy.

Jednorazowy dodatek uzupełniający bez zmian

Nie zmienia się również sposób ustalania kwoty różnicy, wyjąwszy kwestię nowych stopni awansu zawodowego. Kwota ta będzie ustalana odrębnie dla wszystkich nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych zatrudnionych w samorząd przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Tak jak do tej pory niedopłata ma być dzielona między nauczycieli i wypłacana w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego, proporcjonalnie do okresu zatrudnienia nauczyciela oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

Zaktualizowany formularz sprawozdania

W projekcie przewidziano zmodyfikowany formularz dotyczący wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli. We wzorze uwzględnione zostały zmiany w awansie zawodowym nauczycieli. Nie przewidziano wprawdzie obowiązku udostępniania formy elektronicznej wzoru sprawozdania na stronie WWW resortu, niemniej jednak w praktyce nadal ma on być udostępniany.

Rozwiązania przejściowe dla 2022 r.

Przypomnijmy, że w okresie od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało podniesione o 4,4% (na mocy przepisu epizodycznego art. 93a Karty Nauczyciela). Z uwagi na to w projekcie uregulowano odrębny sposób ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli i kwoty różnicy. Ustalono również wzór sprawozdania za 2022 r. z uwzględnieniem okresów obowiązywania średniego wynagrodzenia nauczycieli oraz zmian w awansie zawodowym.

Wysokość średnich wynagrodzeń nauczycieli i średnioroczna struktura zatrudnienia nauczycieli w 2022 r. ma być ustalana z uwzględnieniem okresów:

  • od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia – stare zasady
  • od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia – stare zasady
  • od dnia 1 września do dnia 31 grudnia – nowe zasady.

Z kolei kwota różnicy przypadku nauczycieli poczatkujących, którzy do 31 sierpnia 2022 r. byli nauczycielami stażystami lub kontraktowymi, ma obejmować cały okres sprawozdawczy, w tym również okres zatrudnienia i pobierania wynagrodzenia na stanowisku odpowiednio nauczyciela stażysty lub kontraktowego w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. Dostosowano do tego zasady obliczania jednorazowego dodatku uzupełniającego za 2022 r.

Źródło:
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql