Obowiązkowa mediacja w sprawach pracowniczych

Michał Kowalski
Data publikacji: 11 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
Obowiązkowa mediacja w sprawach pracowniczych

Już niebawem czeka nas obowiązkowa mediacja w sprawach pracowniczych przed sądem pracy. Będzie to dotyczyło także szkół i placówek oświatowych. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Sprawdź, w jakich przypadkach mediacja będzie obowiązkowa.

Obowiązkowa mediacja – w jakich przypadkach

Mediacja ma być obowiązkowa w sprawach pracowniczych, jeżeli w pozwie nie zostaną wskazane informacje o działaniach podjętych w celu polubownego rozpoznania sporu ani wyjaśnienia przyczyn ich niepodjęcia.

Przykład Jeżeli szkoła będzie chciała pozwać pracownika o odszkodowanie, to w pierwszej kolejności będzie musiała podjąć próbę ugodowego rozstrzygnięcia sporu. W razie braku skuteczności takiej próby w pozwie trzeba będzie to dokładnie opisać. Natomiast w razie niepodjęcia takich działań konieczne będzie wskazanie w pozwie przyczyn braku takich działań. Jeżeli szkoła nie spełni tego warunku albo sąd uzna, że wyjaśnienia są niewystarczające, wtedy sprawa zostanie skierowana do mediacji.

3 wyjątki od obligatoryjnej mediacji

Obligatoryjna mediacja nie będzie jednak dotyczyła spraw o:

  • uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy,
  • przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia,
  • odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy.
  • projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (z 13 kwietnia 2023 r.).
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql