Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę na podstawie decyzji PIP – projekt przepisów

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 25 października 2021 r.
Poleć znajomemu
Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę na podstawie decyzji PIP – projekt przepisów

Państwowa Inspekcja Pracy chce wprowadzić przepisy, które umożliwią inspektorom pracy zmianę umowę cywilnoprawnej w umowę o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji PIP ma móc odwołać się tylko pracodawca.

Umowa cywilnoprawna w szkole i przedszkolu

W szkołach samorządowych możliwość zawierania umów cywilnoprawnych jest ograniczona. Ustawa Prawo oświatowe, Karta Nauczyciela oraz ustawa o pracownikach samorządowych wprost nakazują zatrudnianie pracowników szkół samorządowych na podstawie stosunku pracy. W placówkach prowadzonych przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego, w pewnym stopniu możliwe jest zawieranie stosunków cywilnoprawnych. W każdym przypadku stosunek prawny nie może mieć jednak cech stosunku pracy.

Cechy stosunku pracy tj. kiedy umowa jest umową o prace bez względu na jej nazwę

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie w tych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu powyższych warunków wykonywania pracy (art. 22 ust. 1 Kodeksu pracy).  

Nowe uprawnienia inspektora Państwowej Inspekcji Pracy

Obecnie w przypadku stwierdzenia, że zastąpiono umowę o pracę umową cywilnoprawną, możliwe jest wytoczenie powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy. Proces ten jest jednak długotrwały. Projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje, że w razie stwierdzenia, że łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej między nimi umowie, posiada cechy stosunku pracy, właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy mają być uprawnione do ustalenia istnienia stosunku pracy.

Okręgowy inspektor pracy będzie mógł w formie decyzji administracyjnej ustalić istnienie stosunku pracy.

Elementy decyzji w sprawie ustalenia istnienia stosunku pracy

Decyzja w sprawie ustalenia, że łączący strony stosunek prawny to w istocie stosunek pracy ma być wydawana w formie pisemnej. Decyzja ta ma zawierać:

  • oznaczenie organu Państwowej Inspekcji Pracy,
  • datę wydania,
  • oznaczenie pracodawcy i pracownika,
  • rodzaj umowy o pracę,
  • datę nawiązania stosunku pracy oraz warunki pracy i płacy,
  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
  • wymiar czasu pracy,
  • powołanie podstawy prawnej,
  • rozstrzygnięcie i uzasadnienie oraz pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych.

Ustalone w decyzji wynagrodzenie nie może być niższe niż z umowy cywilnoprawnej

Projekt przepisów przewiduje, że wysokość wynagrodzenia za pracę ustalonego w decyzji ustalającej istnienie stosunku pracy,  po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych ze środków ubezpieczonego, składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być niższa niż wysokość wynikającego z dotychczasowej umowy wynagrodzenia tego pracownika po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych ze środków ubezpieczonego, składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Decyzja będzie natychmiast wykonalna, ale można będzie się od niej odwołać

Decyzja inspektora PIP w sprawie ustalenia stosunku pracy ma być natychmiast wykonalna. Pracodawca będzie mógł się jednak od niej odwołać do sądu rejonowego – sądu pracy. Nie wstrzyma to jednak wykonania decyzji. Decyzja ma być doręczana również pracownikowi, jednakże projektowane przepisy nie przewidują przyznania pracownikowi uprawnienia do wniesienia odwołania.

Powyższe rozwiązania są na etapie projektu. Mają wejść w życie dopiero po 90 dniach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (druk sejmowy 1134)
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql