Brak oświadczenia lub nieprawdziwe dane – jakie rozwiązania przewidzieć w regulaminie ZFŚS

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Brak oświadczenia lub nieprawdziwe dane – jakie rozwiązania przewidzieć w regulaminie ZFŚS

Niejednokrotnie pracownicy lub inne osoby, które chcą skorzystać z funduszu socjalnego, nie chcą składać oświadczeń o wysokości dochodów na osobę w rodzinie. Czasami niestety zdarza się także, że takie oświadczenia zawierają nieprawdziwe informacje. Jakie rozwiązania tych problemów można przewidzieć w regulaminie ZFŚS?

Oświadczenie konieczne do weryfikacji sytuacji socjalnej

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Aby tę sytuację wykazać, wnioskodawca składa oświadczenie (art. 8 ust. 1-1a ustawy o ZFŚS).

Oświadczenie wnioskodawcy jest niezbędne do ustalenia jego sytuacji socjalnej, co bezpośrednio przekłada się na prawo do świadczeń ulgowych z ZFŚS w szczególności ich wysokość.

Co, jeżeli pracownik nie złoży oświadczenia

Jakie mogą być sankcje za niezłożenie takiego oświadczenia? Przepisy nie odnoszą się do tej kwestii. Zauważmy, jednak, że różnicowanie prawa do świadczeń powinno być zależne wyłącznie od sytuacji socjalnej a nie od samego faktu niezłożenia dokumentów. Dlatego należy jedno z poniższych rozwiązań, w zależności od rozwiązań przyjętych w zakresie różnicowania świadczeń.

  1. W przypadku, gdy regulamin przewiduje, że beneficjenci ze wszystkich kategorii dochodowych mają prawo do świadczeń (ma to prawo także kategoria najbogatsza), wówczas wnioskodawcę należy zakwalifikować właśnie do tej najbogatszej kategorii.
  2. W przypadku, gdy regulamin przewiduje, że beneficjentom z najbogatszej kategorii dochodowej w ogóle nie przysługuje dane świadczenie, wówczas po zakwalifikowaniu do tej grupy wnioskodawca nie powinien otrzymać świadczenia.

W praktyce dość często stosuje się też rozwiązanie, zgodnie z którym niezłożenie oświadczenia skutkuje odmową przyznania świadczenia. Zwykle organy kontrolne akceptują taki zapis w regulaminie ZFŚS. Ja jednak uważam, że jest niezgodne z art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, ponieważ w istocie uzależnia przyznanie świadczenia ulgowego od kwestii innej niż sytuacja socjalna.

Nieprawdziwe dane – czy pracownik traci prawo do ZFŚS

Z tych samych względów nie można w regulaminie pozbawić prawa do świadczeń osoby, która złożyła nieprawdziwe oświadczenie (niezależnie od tego czy umyślnie czy wskutek pomyłki). Za to taka osoba, jeżeli świadomie usiłowała wprowadzić pracodawcę w błąd, może nawet ponieść odpowiedzialność karną za usiłowanie oszustwa i poświadczenie nieprawdy w dokumencie mającym znaczenie prawne.

Dlatego w przypadku uzasadnionego podejrzenia umyślnego podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniu dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym organów ścigania.
Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql