Komisja socjalna w regulaminie ZFŚS

Data publikacji: 7 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Komisja socjalna w regulaminie ZFŚS

Komisja socjalna to organ, który nie został uregulowany w przepisach dotyczących z ZFŚS. Jego funkcjonowanie nie jest więc nigdzie doprecyzowane. Dlatego rozwiązania w tym zakresie powinny trafić do regulaminu ZFŚS.

ZFŚS według regulaminu

Szczegóły dotyczące działalności socjalnej powinien określać regulamin ZFŚS. Dokument ten powinien regulować:

  • zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu,
  • zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele,
  • rodzaje działalności socjalnej.

(art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS).

W celu przyznawania świadczeń socjalnych przepisy ustawy o ZFŚS nie przewidują powoływania organów takich jak komisja socjalna, jednak w praktyce wielu pracodawców tworzy takie organy.

Regulamin ZFŚS precyzuje zasady funkcjonowania komisji socjalnej

Podstawą funkcjonowania ewentualnej komisji jest jedynie regulamin ZFŚS. Dokument ten powinien zatem szczegółowo regulować zasady funkcjonowania tejże komisji.

Jeżeli szkoła zamierza utworzyć komisję socjalną, to regulamin ZFŚS powinien regulować:
  • skład komisji socjalnej,
  • kadencję,
  • zasady powoływania i odwoływania członków komisji,
  • kompetencje komisji,
  • zasady jej procedowania.

Kto może wejść w skład komisji socjalnej

W komisji socjalnej mogą zasiadać nie tylko pracownicy szkoły. Można do niej włączyć także osoby spoza szkoły np. z jednostki obsługującej szkołę, ale też przedstawicieli organizacji związkowej.

Samo włączenie przedstawiciela organizacji związkowej do komisji socjalnej nie wystarczy. Komisja socjalna ma jedynie charakter doradczy (nie podejmuje decyzji w sprawie przyznania świadczenia). Tymczasem przyznawanie świadczeń powinno być nie tyle konsultowane, co uzgadniane z organizacją związkową.

Ciekawym wątkiem jest kwestia udziału w komisji osób ubiegających się o świadczenia z ZFŚS. Czy taka osoba powinna być wyłączona ze składu komisji w przypadku rozpatrywania jej wniosku? Zauważmy, że prace komisji sprowadzają się w praktyce do analizy wniosków osób uprawnionych i ewentualnych dokumentów do nich załączonych pod kątem spełniania przesłanek regulaminowych warunkujących przyznanie danego świadczenia. Działania te nie mają zatem charakteru uznaniowego gdzie bezstronność ma kluczowe znaczenie.

Agnieszka Rumik-Smolarz, Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql