Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty ze względu na stan zdrowia – nowe przeliczanie punktów

Monika Fidler
Data publikacji: 9 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty ze względu na stan zdrowia – nowe przeliczanie punktów

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (…) wprowadza nowy sposób przeliczania punktów w sytuacji, gdy uczeń z powodów zdrowotnych został zwolniony z egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzamy, na czym polega zmiana i jak przeliczać punkty do szkoły ponadpodstawowej.

Nowy sposób przeliczania punktów, gdy uczeń został zwolniony z egzaminu ósmoklasisty

Przypominamy, że dyrektor OKE może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasistyw następujących przypadkach:

  • na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły złożony w porozumieniu z rodzicami ucznia,
  • w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do tego egzaminu.

Oceny z danego przedmiotu przeliczane na punkty

Dlatego też nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów wprowadza możliwość nowego sposobu przeliczania punktów ucznia. Oceny ucznia zwolnionego z egzaminu - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przeliczane będą w postępowaniu rekrutacyjnym na punkty.

Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania po przeliczeniu ocen z zajęć na świadectwie będzie równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania z danej części egzaminu ósmoklasisty. A cały przepis brzmi:

  • W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, ocenę z tego przedmiotu lub oceny z tych przedmiotów, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1.
Rozporządzenie wchodzi w życie 22 lutego br.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z 31 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2024 r. poz. 151).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql