Pytanie: Na jakiej podstawie uczniowie szkoły podstawowej przyjeżdżający z zagranicy do Polski są kwalifikowani do konkretnej klasy? Czy decyduje o tym rok urodzenia, czy deklaracja rodziców (do której klasy chcieliby posłać swoje dziecko), czy dokumentacja ze szkoły z zagranicy, czy może należy przeprowadzić rodzaj egzaminu sprawdzającego? Czy jest różnica w postępowaniu między uczniem polskiej narodowości wracającym z zagranicy a uczniem innej narodowości przyjeżdżającym do Polski?
Pytanie: Uczeń przenosi się do szkoły, w której jest inny język obcy. Uczeń chce się uczyć nowego języka. Czy musi uzupełnić braki we własnym zakresie?
Pytanie: W trakcie roku szkolnego decyzją sądu uczeń zostaje umieszczony w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Czy należy takiego ucznia skreślić z listy uczniów szkoły?
Pytanie: Rodzice powracający z Anglii, złożyli wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły, do klasy trzeciej. Doręczyli dwa dokumenty (ocena opisowa) potwierdzające postępy dziecka w szkole, które w Anglii uczęszczało również do klasy trzeciej. Uczeń dobrze posługuje się językiem polskim. Ma ukończone 8 lat. Czy należy przyjąć ucznia do klasy III zgodnie z wnioskiem rodziców?
Pytanie: Czy jednostka samorządu terytorialnego może skierować ucznia z orzeczeniem o kształceniu specjalnym do klasy integracyjnej mieszczącej się w innej szkoły podstawowej działającej na jej terenie? Nie jest to uczeń z zespołem Aspergera i autyzmem.
Pytanie: Uczennica złożyła wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej – 5-letniego Technikum. Do wniosku dołączyła orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim. Czy uczennica ta może uczęszczać do technikum?
Pytanie: Czy mogę do szkoły podstawowej ogólnodostępnej przyjąć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z niepełnosprawnością sprzężoną: niepełnosprawność ruchowa i niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym. Zaznaczam, że na orzeczeniu jest zaznaczona każda możliwość: szkoła ogólnodostępna, szkoła integracyjna i specjalna. Czy dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego obowiązuje rejonizacja co do województwa jeśliby rodzice chcieli kształcić je w systemie edukacji domowej?
Pytanie: Uczeń cudzoziemski został przyjęty do klasy 4 ze względu na niski poziom języka polskiego., choć rocznikowo powinien być w klasie 5.Otrzymał promocje do klasy 5. Rodzice ucznia chcieliby aby uczeń mógł kontynuować edukacje w klasie 6 zgodnie ze swoją datą urodzenia. Czy możliwe jest przyjęcie ucznia do klasy 6?
Pytanie: Czy 6-latek, którego rodzice chcą posłać do I klasy, musi mieć badanie i opinię z poradni psychologiczno - pedagogicznej?
Prowadząc rekrutację do szkół, przedszkoli i placówek, szkoły przetwarzają dane osobowe. Rodzi to pewne zagrożenia dla bezpieczeństwa tych danych, w szczególności gdy rekrutacja jest przeprowadzana elektronicznie. Przedstawiamy wskazówki Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jak w zgodzie z RODO przetwarzać dane osobowe uczniów i rodziców w trakcie rekrutacji.
Zajmie ci to jedynie 2 minuty