Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Rekrutacja i przechodzenie uczniów z innej szkoły

Przepisy prawne związane z przechodzeniem uczniów do innych szkół ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady, wskazówki dotyczące przechodzenia uczniów - jakie warunki trzeba spełnić, czy można przyjąć ucznia wracającego z zagranicy i do jakiej klasy przyjąć takiego ucznia. Dowiesz się także, co zrobić, gdy uczeń nie posiada świadectwa z poprzedniej szkoły!

Rekrutacja do szkoły podstawowej – czy wymagane zaświadczenie o rocznym przygotowaniu przedszkolnym

Rekrutacja do szkoły podstawowej – czy wymagane zaświadczenie o rocznym przygotowaniu przedszkolnym

Przepisy nie wymagają przedkładania zaświadczeń o realizacji przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w procesie postępowania rekrutacyjnego do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Postępowanie to nie służy kontroli realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty a przeliczanie punktów

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty ze względu na stan zdrowia – nowe przeliczanie punktów

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (…) wprowadza nowy sposób przeliczania punktów w sytuacji, gdy uczeń z powodów zdrowotnych został zwolniony z egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzamy, na czym polega zmiana i jak przeliczać punkty do szkoły ponadpodstawowej.

Czy dyrektor może weryfikować adres zamieszkania ucznia przed przyjęciem do szkoły

Pytanie: Mamy wniosek o przyjęcie do szkoły do kl. 4. Wiemy, że dziecko nie mieszka w obwodzie placówki, ale w podaniu rodzice podali adres obwodowy. Czy dyrektor szkoły może zweryfikować adres zamieszkania kandydata do szkoły? Czy może zwrócić się bezpośrednio do Straży miejskiej lub dzielnicowego z prośbą o zweryfikowanie adresu zamieszkania przyszłego ucznia?

Czy dokumenty złożone do szkoły przez ucznia z zagranicy muszą być przetłumaczone

Pytanie: Czy szkoła ma obowiązek wymagać od rodzica, który złożył podanie o przyjęcie ucznia powracającego z zagranicy, przetłumaczenia dokumentów ze szkoły, do której uczeń uczęszczał do tej pory?

Przyjęcie ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego

Przyjęcie ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego - zadania dyrektora

O przejściu ucznia do szkoły decyduje dyrektor szkoły, do której uczeń przechodzi. Może to nastąpić zarówno w trakcie roku szkolnego, jak i z jego początkiem. Dyrektor, podejmując decyzję o przyjęciu ucznia, musi pamiętać o pozyskaniu odpowiedniej dokumentacji. Aby zgodnie z przepisami podjąć taką decyzję, powinien dokładnie poznać zasady i warunki przechodzeni uczniów ze szkół tego samego, jak i innego typu. Sprawdzamy zasady przejścia i przyjęcia ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego.

Przeniesienie ucznia do innej klasy a zwiększenie liczby uczniów do 26

Pytanie: Czy można przenieś ucznia na wniosek rodzica do równoległej klasy, jeżeli zwiększy to liczebność w klasie do 26 osób? Liczba dzieci w oddziale I-III to 25. Czy jest możliwość wyjątku od reguły?

Przyjęcie ucznia z zagranicy bez dokumentacji nauczania

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może przyjąć ucznia wracającego z zagranicy bez przedstawienia przez rodziców żadnych dokumentów potwierdzających uczęszczanie do jakiejkolwiek szkoły za granicą? Jak dyrektor szkoły powinien określić klasę, do której uczeń powinien być przyjęty?

6-latek z zagranicy – czy można przyjąć do szkoły

Pytanie: Czy sześciolatek, który ukończył I klasę w Anglii, może zostać przyjęty do klasy I w Polsce – na wniosek rodziców? Czy konieczne jest posiadanie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej?

Przyjęcie ucznia z Ukrainy do szkoły ponadpodstawowej a brak ukończenia VIII klasy

Pytanie: Jak liczyć punkty do rekrutacji uczniowi z Ukrainy, który nie ma ukończonej VIII klasy w Polsce, a złożył dokumenty do klasy I szkoły ponadpodstawowej? Uczeń dostarczył tylko świadectwo ze szkoły w Ukrainie.

Zmiana szkoły podczas wakacji

Jaka procedura obowiązuje przy zmianie szkoły podczas wakacji

Przepisy oświatowe nie zawierają precyzyjnych uregulowań dotyczących postępowania w przypadku zmiany szkoły podczas wakacji. Wydaje się jednak, że najlepiej byłoby, gdyby uczeń został przyjęty z datą 1 września 2023 r. W tej sytuacji zastosowanie mają przepisy art. 164 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty