Minimalne wynagrodzenie – jaki wpływ ma na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Michał Kowalski
Data publikacji: 4 stycznia 2023 r.
Poleć znajomemu
Minimalne wynagrodzenie – jaki wpływ ma na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia niesie za sobą różne konsekwencję. Ma również wpływ na wymiar zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Sprawdź jak ustala się minimalną podstawę wymiaru zasiłku i czy należy podwyższyć chorobowe w 2023 roku.

Zasiłek nie może być niższy od wynagrodzenia minimalnego

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym od pensji minimalnej odlicza się tutaj kwotę odpowiadającą jej 13,71% (art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego musi wynosić co najmniej 86,29% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dotyczy to także pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze – w proporcjach odpowiednich do ich etatu.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Będzie to zatem kwota:

  • 3 011,52 zł – od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.
  • 3 106,44 zł – od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.
Dotyczy to także zasiłku macierzyńskiego.

Czy konieczne przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku

Jeżeli podstawa wymiaru zasiłku będzie niższa od wskazanych kwot, wtedy należy ją podwyższyć w okresie, o którym mowa powyżej. Czy oznacza to konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku? Z jednej strony podstawa wymiaru nie może być niższa od pensji minimalnej. Z drugiej - podstawy wymiaru ustala się przecież się ponownie, gdy między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Podwyższenie zamiast przeliczenia podstawy wymiaru

W tej sytuacji przyjmuje się, że podwyższenie podstawy wymiaru zasiłku jest konieczne i nie jest to przeliczenie. Innymi słowy, podstawę wymiaru zasiłku należy podwyższyć do minimalnej za okres od 1 stycznia 2023 r. nawet wtedy gdy:

  • okres zasiłkowy rozpoczął się jeszcze w poprzednim roku,
  • nie minął jeszcze miesiąc od poprzedniego okresu zasiłkowego z 2022 r.
Przykład Nauczyciel początkujący do 15 grudnia 2022 r. był na zwolnieniu lekarskim. Następnie 3 stycznia 2023 r. ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. W takiej sytuacji, choć podstawa wymiaru zasiłku nie podlega wprawdzie przeliczeniu, to należy ją podwyższyć do minimalnej za okres od 3 stycznia 2023 r., jeżeli nie osiąga tego poziomu.
Podwyższenie nie jest konieczne w takim zakresie, w jakim zasiłek jest wypłacany za okresy niezdolności z grudnia 2022 r.
Michał Kowalski

Powiązane porady i dokumenty

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql