przedszkole niepubliczne

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego w przedszkolu

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego – zadania przedszkola

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stanowi podstawę do objęcia dziecka kształceniem specjalnym. Dotyczy to zarówno przedszkola publicznego, jak i niepublicznego. Warto przeanalizować, jakie kroki musi podjąć przedszkole publiczne po otrzymaniu orzeczenia, aby móc zatrudnić dodatkowego nauczyciela i zorganizować wsparcie. A jakie kroki musi podjąć przedszkole niepubliczne, aby otrzymać dotację na dziecko niepełnosprawne.

Legitymowanie się orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego obliguje przedszkole do zorganizowania dla dziecka warunków umożliwiających kształcenie i wychowanie, które polega na:

  • zapewnieniu nauki w dostępnym dla niego zakresie,
  • usprawnianiu zaburzonych funkcji,
  • rewalidacji i resocjalizacji oraz
  • zapewnieniu specjalistycznej pomocy i opieki.

Przedszkole ma obowiązek zapewnienia realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Dyrektor odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia (art. 68 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo oświatowe).

Środki na kształcenie specjalne

Na dziecko przedszkola posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przysługują środki finansowe zagwarantowane w części oświatowej subwencji ogólnej. Jednostka samorządu terytorialnego, która prowadzi lub dotuje przedszkola, otrzymuje z tego tytułu środki finansowe. Warunkiem jest jednak, aby fakt ten został wykazany w Systemie Informacji Oświatowej wg stanu na dzień 30 września roku poprzedzającego rok naliczenia subwencji.

Przedszkole publiczne lub niepubliczne, prowadzone przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą JST, do którego uczęszcza dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, otrzymuje dotację w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy.

Przyjęty mechanizm dotowania stwarza dla przedszkoli prowadzonych przez podmioty prywatne gwarancję uzyskania dofinansowania na poziomie przyznawanym przedszkolom samorządowym.

Należy uwzględnić konieczność rozliczenia dotacji otrzymywanej na ucznia niepełnosprawnego w sposób określony w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W szczególności, dotacja przekazana na uczniów i wychowanków, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy zawsze przedszkole musi realizować zalecenia z orzeczenia
  • Skąd pochodzą środki na kształcenie specjalne
  • Jak zorganizować pracę, gdy orzeczenie zostało wydane w trakcie roku szkolnego
  • Czy zawsze przedszkole musi zatrudnić specjalistę
  • Czy w trakcie roku szkolnego przedszkole otrzyma dodatkowe środki
Karta Nauczyciela w szkole niepublicznej: które przepisy stosować

Karta Nauczyciela w szkole niepublicznej – które przepisy stosować, a kiedy sięgać po Kodeks pracy

Karta Nauczyciela to tzw. pragmatyka służbowa, czyli ustawa w szczególny sposób regulująca sprawy dotyczące stosunku pracy oraz prawa i obowiązki osób wykonujących zawód nauczyciela. Ustawa ta nie jest jednak stosowana w pełnym zakresie do wszystkich nauczycieli. Szczególne ograniczenia dotyczą nauczycieli zatrudnionych jednostkach niepublicznych oraz publicznych, prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Co ważne, zakres stosowania pragmatyki nauczycielskiej do tej grupy nauczycieli został od 1 września 2022 r. rozszerzony o kolejne przepisy niewymienione w art. 91b ust. 2, co budzi pewne wątpliwości. Sprawdzamy, w jakim zakresie należy stosować kartę nauczyciela w szkołach niepublicznych.

Zatrudnienie nauczyciela w szkole niepublicznej – zasady z Kodeksu pracy, wymagania z Karty Nauczyciela

Do nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych przedszkolach, szkołach i placówkach nie mają zastosowania zasady dotyczące nawiązywania stosunku pracy określone w art. 10 Karty Nauczyciela. Oznacza to, że są oni zatrudniani na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Co do zasady nauczycieli zatrudnia się więc na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. Co ważne, od 1 września 2018 r. obowiązuje przepis art. 10a Karty Nauczyciela, który stanowi, że nauczycieli w:

  • publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
  • przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach oraz szkołach niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych,
  • publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego

– należy zatrudniać na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy. Nauczyciel może zostać również zatrudniony na okres próbny oraz na zastępstwo.

Od tej zasady przewidziano jednak wyjątek, o którym mowa w art. 10a ust. 2, zgodnie z którym, w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę. W takim przypadku w treści łączącego strony stosunku prawnego nie mogą przeważać cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Oznacza to, że umowa zlecenia nie może zastępować umowy o pracę. Co jednak ważne, także ci nauczyciele muszą spełniać wymagania dotyczące niekaralności.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Które przepisy Karty Nauczyciela mają zastosowanie do wszystkich nauczycieli, niezależnie od tego, kto jest organem prowadzącym?
  • Które przepisy stosuje się do nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych oraz prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego?
  • Które przepisy Karty Nauczyciela nie mają zastosowania w szkołach niepublicznych?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql