trzynasta pensja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) za 2023 rok

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) za 2023 rok w pytaniach i odpowiedziach

Pracownicy szkoły mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownicy, którzy przepracowali w danej szkole co najmniej 6 miesięcy, mają prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku. Trzynastka przysługuje także pracownikom, którzy pracowali krócej niż 6 miesięcy w danym roku, lecz m.in. korzystali z urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu macierzyńskiego czy też przeszli na emeryturę. Co do zasady do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W konsekwencji inaczej liczy się podstawę trzynastki nauczycieli, a inaczej trzynastkę pracowników niepedagogicznych. Sprawdź, komu przysługuje trzynastka za 2023 rok i w jakiej wysokości wypłacić to świadczenie.

1. Co oznacza okres przepracowany do ustalenia prawa do trzynastej pensji?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne w jednostkach sfery budżetowej, a więc m.in. trzynastka dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkół samorządowych, wypłacana jest tym pracownikom, którzy w danym roku kalendarzowym przepracowali co najmniej 6 miesięcy. Jednocześnie ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie wskazuje, jak rozumieć okres przepracowany. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że okres przepracowany to okres świadczenia pracy oraz okres urlopu wypoczynkowego. Do okresu przepracowanego nie wlicza się zatem okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy m.in. z powodu:

  • choroby,
  • opieki nad zdrowym dzieckiem (art. 188 Kodeksu pracy, art. 67e Karty Nauczyciela),
  • urlopu opiekuńczego, 
  • zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, 
  • tzw. urlopu okolicznościowego, 

Do okresu przepracowanego wlicz okresy świadczenia pracy oraz okresy korzystania z urlopu wypoczynkowego. 

2. Jak sprawdzić, czy pracownik szkoły przepracował co najmniej 6 miesięcy w 2023 roku?

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2023 rok będzie przysługiwało pracownikom szkoły, którzy przepracowali w tym roku co najmniej 6 miesięcy tj. 180 dni. Okres przepracowany nie musi być bowiem okresem nieprzerwanym. O prawi do dodatkowego wynagrodzenia rocznego decyduje bowiem suma okresów pracy w danym roku.  Zgodnie zaś z art. 114 Kodeksu cywilnego "Jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za trzydzieści dni".

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  1. Co oznacza okres przepracowany do ustalenia prawa do trzynastej pensji?
  2. Jak sprawdzić, czy pracownik szkoły przepracował co najmniej 6 miesięcy w 2023 roku?
  3. Kiedy należy wypłacić trzynastkę bez względu na okres efektywnie przepracowany?
  4. Co oznacza zatrudnienie nauczyciela zgodnie z organizacją pracy szkoły?
  5. Czy nauczyciel zatrudniony 4 września 2023 r. ma prawo do trzynastki?
  6. Czy nauczyciel zatrudniony od 1 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
  7. Jak zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej wpływa na prawo do trzynastki?
  8. Czy skorzystanie z urlopu opiekuńczego uprawnia do trzynastki za 2023 r. bez względu na okres przepracowany?
  9. Czy należy wypłacić trzynastkę pracownicy szkoły, której umowa została przedłużona do dnia porodu?
  10. Jak liczyć podstawę trzynastki nauczyciela, który ponownie podjął pracę w szkole po przejściu na emeryturę?
  11. Jak ustalić podstawę trzynastki nauczyciela, który w 2023 r. przebywał tylko na urlopie zdrowotnym oraz urlopie wypoczynkowym?
  12. Do kiedy wypłacić trzynastki za 2023 rok?
  13. Czy przejście na emeryturę w trakcie roku uprawnia do wcześniejszej wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
  14. Czy kara nagany pozbawia nauczyciela prawa do trzynastki? 
  15. Co wlicza się do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, a jakie składniki wynagrodzenia należy z niej wyłączyć?
Wszystko o trzynastce dla pracowników niepedagogicznych w szkole

Trzynastka dla pracowników niepedagogicznych – dodatkowe wynagrodzenie roczne krok po kroku

Do 31 marca 2023 r. szkoła, przedszkole i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego muszą ustalić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wypłacić to świadczenie. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale również pracowników niepedagogicznych. Którym pracownikom niepedagogicznym należy się trzynastka za 2022 r., a którzy nie mogą jej otrzymać? Jakie okoliczności pozbawiają prawa do trzynastki, a które pozwalają wypłacić ją mimo nieprzepracowania połowy roku? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert.

Każdy pracownik niepedagogiczny może teoretycznie nabyć prawo do trzynastki, jeżeli spełnia wymagania określone w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Oznacza to, że przyznanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie zależy od zajmowanego stanowiska pracy. W kontekście prawa do trzynastki za 2022 r. należy więc rozpatrywać:

  • pracowników samorządowych,
  • pracowników niepedagogicznych niemających statusu samorządowych (np. osoba zatrudniona do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego).

Co do zasady pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przepisach zaznaczono jednak, że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).

W praktyce jednak niektórzy pracownicy szkoły nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Co ważne, brak prawa do trzynastki może dotyczyć także osób pozostających w stosunku pracy w ciągu całego roku kalendarzowego. W artykule omówiono, jakie czynności wykonać ustalając prawo do trzynastki i obliczając jej wysokość. Opisane zasady opatrzono przykładami z praktyki szkolnej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Od czego uzależnione jest prawo pracownika niepedagogicznego do trzynastki za 2022 rok?
  • Ile dni musi przepracować pracownik, aby spełnił warunek sześciomiesięcznej pracy?
  • Kiedy pracownik dostanie trzynastkę mimo nieprzepracowania pół roku?
  • Jak rozumieć wymóg faktycznego przepracowania wymaganego okresu?
  • W których przypadkach, mimo przepracowania sześciu miesięcy, trzynasta pensja nie zostanie wypłacona?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql