zmniejszenie wynagrodzenia

Ograniczenie etatu – co z wynagrodzeniem nauczyciela

Ograniczenie etatu nauczyciela – co to oznacza dla jego wynagrodzenia

Zgadzając się na ograniczenie etatu nauczyciel może dalej pracować. Z drugiej strony musi liczyć się ze zmniejszeniem jego wynagrodzenia, a także innych świadczeń pieniężnych. Ograniczenie zatrudnienia wywołuje więc skutki płacowe, choć nie w każdym przypadku. Sprawdź, jakie składniki pensji nauczyciela oraz świadczenia podlegają zmniejszeniu wskutek ograniczenia zatrudnienia. Dowiedz się także, jak dokonać tego zmniejszenia.

Na czym polega ograniczenie etatu nauczyciela

Ograniczenie etatu nauczyciela to jedna z alternatyw dla wypowiedzenia. Polega ono na ograniczeniu wymiaru zatrudnienia nauczyciela na czas określony wskazany w propozycji. Ograniczenie zatrudnienia może być zastosowane wyłącznie w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Jest traktowane jako wyjątek od reguły zatrudnienia takiego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Dlatego może być stosowane wyłącznie w przypadkach wskazanych w art. 22 ust. 2 w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela – kiedy możliwe

Dyrektor szkoły może ograniczyć zatrudnienie jedynie w przypadku braku możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć z powodu:

      • częściowej likwidacji szkoły,
      • zmniejszenia liczby oddziałów,
      • zmian w planie nauczania.

Ograniczenie etatu nauczyciela a zmniejszenie wynagrodzenia

Skutkiem ograniczenia zatrudnienia jest zmniejszenie wymiaru zajęć nauczyciela w okresie obowiązywania ograniczenia a także proporcjonalna redukcja jego wynagrodzenia. Co istotne, zmniejszenie wynagrodzenia następuje:

        • tylko w przypadku wyrażenia zgody na ograniczenie zatrudnienia,
        • od momentu wejścia w życie ograniczenia zatrudnienia czyli w terminie wskazanym w propozycji (zwykle z początkiem kolejnego roku szkolnego).

Przykład: Nauczyciel nie zgodził się na przyjęcie ograniczenia zatrudnienia, wskutek czego otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy. Następnie złożył wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. W trakcie stanu nieczynnego nauczyciel będzie otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze z tytułu zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Ograniczenie zatrudnienia nie weszło bowiem w życie.

Zmniejszone wynagrodzenie jest wypłacane tak długo, jak długo trwa ograniczenie zatrudnienia, czyli przez okres wskazany w propozycji ograniczenia. Jak się okazuje, nie musi być to tylko jeden rok szkolny. Po zakończeniu tego okresu nauczyciel powraca do pełnego wymiaru zajęć co skutkuje automatycznym podwyższeniem wynagrodzenia – oczywiście o ile ponownie nie przyjmie propozycji ograniczenia zatrudnienia. „Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia może trwać przez okres występowania przyczyn wprowadzenia tego ograniczenia wskazanych w art. 22 ust. 2 w związku z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. W razie ich ustąpienia nauczyciel ma prawo do zatrudnienia w pełnym wymiarze zadań.” (wyrok Sądu Najwyższego z 11 września 2014 r. II PK 286/13).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia są zmniejszane wskutek ograniczenia etatu,
  • czy trzeba informować nauczyciela o zmniejszeniu pensji,
  • co z odprawami,
  • czy nauczyciel w czasie urlopu zdrowotnego zachowa pełną pensję mimo późniejszego ograniczenia zatrudnienia,
  • jakie skutki wywołuje brak zgody na uzupełnienie pensum.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql