Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Obliczanie wysokości wynagrodzenia nauczyciela

Znajdziesz tu praktyczne porady ekspertów dotyczące zasad wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, kiedy możesz dokonać potrąceń z wynagrodzenia nauczyciela, jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w przypadku urlopu bezpłatnego nauczyciela czy korzystania z dni na opiekę nad dzieckiem.

Podwyżki dla nauczycieli 2024 – czy także w szkołach niepublicznych

Podwyżki dla nauczycieli 2024 – czy także w szkołach niepublicznych

Większość nauczycieli szkół i placówek samorządowych otrzymała już podwyżki wraz z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2024 r. Czy na takie same zarobki mogą liczyć nauczyciele szkół i placówek publicznych nie samorządowych oraz w szkołach i placówkach niepublicznych? W pewnych przypadkach takie podwyżki nie są wykluczone.

Co obejmują podwyżki dla nauczycieli – zestawienie

Podwyżki dla nauczycieli 2024 r. – jakie składniki wynagrodzenia i świadczenia obejmują

Już dziś nauczyciele otrzymają podwyżki w związku ze wzrostem stawek wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki te są powiązane z wyrównaniem wynagrodzenia za okresy od 1 stycznia 2024 r. Przypominamy, co powinny objąć wypłacane podwyżki. Upewnij się, jakie wypłaty dla nauczycieli powinieneś objąć podwyżką i wyrównaniem.

Podwyżki dla nauczycieli a art. 15 Prawa oświatowego

Podwyżki dla nauczycieli – czy obejmą wynagrodzenie pracownika z art. 15 Prawa oświatowego

Jak wiemy, rozporządzenie z nowymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli weszło już w życie. Oznacza to konieczność wypłaty podwyżek dla nauczycieli i to z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2024 r. Czy dotyczy to także osób niebędących nauczycielami, zatrudnionych do prowadzenia zajęć na podstawie art. 15 Prawa oświatowego.

Awans nauczyciela z tytułem naukowym na stopień mianowanego w pierwszym dniu zatrudnienia – co z wynagrodzeniem

Pytanie: Nauczyciel akademicki zatrudniony w szkole uzyskał stopień mianowanego w związku ze stopniem naukowym i stażem pracy na uczelni. Czy jego pierwsze wynagrodzenie jest wypłacane według stopnia awansu nauczyciela mianowanego?

Nauczyciel otrzyma podwójne wyrównanie wynagrodzenia

Podwójne wyrównanie wynagrodzenia nauczyciela – jak rozliczyć

W styczniu wielu nauczycieli otrzyma wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei po wejściu w życie podwyżek dla nauczycieli wypłacone zostanie kolejne wyrównanie – do nowych stawek, ze skutkiem od 1 stycznia. Czy w ramach podwyżek należy uwzględniać wcześniej wypłacone wyrównanie do płacy minimalnej?

Mity o zawodzie nauczyciela a rzeczywistość

7 mitów o zawodzie nauczyciela - jaka jest rzeczywistość

„Nauczyciel otrzyma wynagrodzenie ponad 9,5 tys. zł”, „Nauczyciel pracuje tylko 18 godzin”, „Każdy nauczyciel ma urlop przez całe ferie i wakacje” – to najczęściej powtarzane mity o zawodzie nauczyciela. Mają one wspólną cechę – mijają się z prawdą. Niestety są one powielane zwłaszcza w mediach społecznościowych co wpływa na postrzeganie zawodu nauczyciela w społeczeństwie. Jak jest w rzeczywistości? W artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami o pracy nauczyciela.

Nauczyciel otrzyma wyrównanie wynagrodzenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nauczyciel otrzyma wyrównanie wynagrodzenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę

Od 1 stycznia 2024 r. ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4242 zł. Tymczasem nauczyciele nadal czekają na podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki te na pewno nastąpią, niemniej jednak można spodziewać się ich prawdopodobnie w lutym lub marcu 2024 r. Do tego czasu każda szkoła musi zapewnić nauczycielowi co najmniej płacę minimalną. Jak to zrobić? Istnieje tu kilka możliwości.

Zwrot wynagrodzenia nauczyciela wskutek wygaśnięcia stosunku pracy

Zwrot wynagrodzenia nauczyciela wskutek wygaśnięcia stosunku pracy

Skazanie nauczyciela prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy z dniem uprawomocnienia wyroku. Takie same skutki wywołuje prawomocne orzeczenie przez komisję dyscyplinarną kary zwolnienia z pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wiąże się to z koniecznością żądania zwrotu nadpłaty wynagrodzenia. Za jaki okres?

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

Regulamin wynagradzania nauczycieli w szkole samorządowej jako akt prawa miejscowego podlega kontroli zewnętrznych organów. Jeżeli jest on niezgodny z przepisami Karty Nauczyciela lub innymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa, wówczas podlega stwierdzeniu nieważności. Z tego względu organ prowadzący musi precyzyjnie zredagować treść tego regulaminu. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, dlatego warto sprawdzić, jakich błędów unikać w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Zwrot nadpłaty wynagrodzenia nauczyciela za niepełny miesiąc

Nauczyciel musi zwrócić szkole nadpłatę wynagrodzenia za niepełny miesiąc pracy

Do niedawna nauczyciel otrzymywał pełne wynagrodzenie za ostatni miesiąc zatrudnienie. To jednak zmieniło się w rok szkolnym 2022/2023. Jako że pensja nauczyciela jest płatna z góry, bardzo często w takich sytuacjach dochodzi do nadpłaty wynagrodzenia w ostatnim, niepełnym miesiącu zatrudnienia. Czy nauczyciel może bronić się przed tym zwrotem?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty