Organizacja nauki zdalnej od 20 grudnia. Rozwiewamy wątpliwości

Data publikacji: 17 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Organizacja nauki zdalnej od 20 grudnia. Rozwiewamy wątpliwości

Od poniedziałku 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. ograniczone będzie funkcjonowanie szkół. W związku z tym pojawiło się wiele pytań o organizację nauki zdalnej. Dyrektorzy zastanawiają się, co z opieką w czasie przerwy świątecznej. A także czy niezbędne jest wydanie zarządzenia w tej sprawie. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać organizacja nauki zdalnej od 20 grudnia.

Przepisy nie nakładają obowiązku wydania zarządzenia w sprawie wprowadzenia zdalnego nauczania. Nie stoją jednak temu na przeszkodzie.

Nie określają również, w jaki sposób dyrektor ma wprowadzić realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor może wybrać dowolny skuteczny sposób poinformowania społeczności szkolnej o przejściu do nauczania zdalnego. Może to uczynić w formie zarządzenia lub też np. pisemnej informacji skierowanej do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Proszę zauważyć, że nie ma praktyki polegającej na wydawaniu zarządzeń np. w sprawie zakończenia czy rozpoczęcia roku szkolnego. Dyrektor będzie musiał jednak uruchomić działania i procedury, o których mowa w rozporządzeniu MEN z 20 marca 2020 r.

Gdy uczeń nie może uczyć się zdalnie w domu

1) Czy można zorganizować w szkole naukę zdalną uczennicy kl. VI. Ze względu na sytuację rodzinno-wychowawczą nie może uczyć się z domu. Korzysta z lekcji on-line przez szkolny komputer pod opieką wychowawcy świetlicy?

W przypadku uczniów szkół podstawowych, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek:  

  • zorganizować dla tych uczniów zajęcia w szkole lub
  • umożliwić realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

Równocześnie dyrektor, na wniosek rodziców uczniów uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom, ma obowiązek:

  • zorganizować dla nich opiekę w szkole, do której uczęszczają,
  • umożliwić dzieciom objętym opieką realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

Z uwagi na ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty zastosowałbym wspomniane w pytaniu rozwiązanie wobec uczennicy kl. VI.

Gdy rodzice nie mogą zapewnić dziecku opieki

Pozostało jeszcze 72% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql