Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Wyjaśniamy 5 wątpliwości związanych z nowym terminem ferii i klasyfikacją uczniów

Wyjaśniamy 5 wątpliwości związanych z nowym terminem ferii i klasyfikacją uczniów

Planowane przeniesienie wszystkich terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021 na jeden termin 4-17 stycznia 2021 r. zostało usankcjonowane rozporządzeniem MEiN z 27 listopada 2020 r. Oznacza to, że w wielu szkołach termin klasyfikacji śródrocznej wypadnie w trakcie ferii zimowych. Jak więc prawidłowo przeprowadzić klasyfikację uczniów, kiedy trzeba dokonać zmian w statutach – na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

(I)	Praca podczas izolacji – na jakich zasadach

Praca podczas izolacji – na jakich zasadach

Nie zawsze zakażenie koronawirusem uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej. Pracownik, w tym nauczyciel, może bowiem chorować bezobjawowo. Ewentualnie objawy mogą być mało nasilone. W takich przypadkach przepisy prawa nie stanowią przeszkody dla wykonywania pracy zdalnej. Nie oznacza to jednak, że do takiej pracy pracownik może być zmuszony. Warto też rozważyć, jakie ma to konsekwencje płacowe.

3 pytania o nowe zasady w zamówieniach publicznych dla oświaty od 1 stycznia 2021

3 pytania o nowe zasady w zamówieniach publicznych dla oświaty od 1 stycznia 2021

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie zmiany w zamówieniach publicznych, które dotyczyć będą także placówek oświatowych. Dyrektorzy najczęściej pytają o zapisy dotychczasowych regulaminów i ich dostosowanie do nowych wymagań. Sprawdzamy, na co placówki muszą zwrócić uwagę i w jakim zakresie będą dotyczyć je nowe wytyczne.

21 pytań i odpowiedzi – wszystko o dofinansowaniach dla nauczycieli

21 pytań i odpowiedzi – wszystko o dofinansowaniach dla nauczycieli

Do 7 grudnia nauczyciele mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupów sprzętu, oprogramowania i usług niezbędnych do zdalnej. Dofinansowania w kwocie do 500 zł na osobę zostaną wypłacone nauczycielom do 31 grudnia? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Jaka jest w tym rola dyrektora? Co może być objęte refundacją? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w temacie tygodnia.

(I)	Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

W razie wypadku ucznia konieczne jest przeprowadzenie stosownego postępowania i ustalenie okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach odpowiedzialność za to zdarzenie ponosić będzie szkoła. A gdy wypadek zdarzy się w czasie prowadzenia kształcenia zdalnego? Może to wydawać się absurdalne, ale nie jest wykluczone np. podczas ćwiczeń wykonywanych w ramach wychowania fizycznego.

Zadania pedagoga i psychologa – które w ramach pensum, a które poza nim

Zadania pedagoga i psychologa – które w ramach pensum, a które poza nim

Jakie czynności powinien wykonywać pedagog i psycholog szkolny w ramach swojego 22 godzinnego pensum, a jakie czynności powinien wykonywać poza pensum, ale w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy? Czy rozporządzenie z dnia 3 sierpnia 2018 r. poz. 1601 (par 3) wskazuje obowiązki w pensum, a rozporządzenie z dnia 9 sierpnia 2017 r. poz 1591 (par 24) wskazuje zadania pedagoga realizowane poza tygodniowym pensum?

Ogólnopolski Strajk Kobiet - nauczyciel, uczeń i szkoła wobec protestów

Ogólnopolski Strajk Kobiet - nauczyciel, uczeń i szkoła wobec protestów

Trwające, mimo epidemii, protesty w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet nie są obojętne dla społeczności szkolnej. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają potrzeba wyrażania swoich poglądów dotyczących bieżącej sytuacji w kraju. W kontekście zapowiedzi resortu edukacji o wyciąganiu konsekwencji dyscyplinarnych wobec nauczycieli zaangażowanych w trwające protesty, zobacz omówienie 6 przykładów zachowań nauczycieli ocenionych przez pryzmat obowiązujących przepisów.

Inwentaryzacja w dobie pandemii

Inwentaryzacja w dobie pandemii

Obecna sytuacja epidemiczna może zdecydowanie utrudnić przeprowadzenie inwentaryzacji okresowej na rok 2020 r. Czy zatem możliwe jest odłożenie inwentaryzacji w czasie? Jakie są wytyczne odnośnie jej przeprowadzenia przy obecnych ograniczeniach? Którzy pracownicy mogą brać w niej udział? W temacie tygodnia rozwiewamy wątpliwości odnośnie przeprowadzenia inwentaryzacji w czasie pandemii.

Procedura awansu zawodowego w okresie epidemii

Procedura awansu zawodowego w okresie epidemii

Organy nadające stopnie awansu zawodowego szykują się na zimową sesję postępowania kwalifikacyjnego i egzaminacyjnego. W tym roku, z uwagi na epidemię, możliwe jest przeprowadzenie tych postępowań w formie wideokonferencji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę organizując postępowanie awansowe online, a także jakie czynności w procedurze awansu zawodowego można w czasie epidemii wykonać drogą elektroniczną. 

Praktyki studenckie w szkole w dobie pandemii

Praktyki studenckie w szkole w dobie pandemii

Czy w dobie pandemii można zorganizować w szkole praktyki studenckie. Co w przypadku, gdy działalność szkoły została zawieszona? Czy praktyki mogą się wtedy odbyć czy też należy przesunąć je na inny termin? Kwestie te nurtują niejednego dyrektora, ale też studenta. Wyjaśnienie znajdziesz w artykule.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel