Będą zmiany w świadczeniach kompensacyjnych i dodatek inflacyjny?

Michał Kowalski
Data publikacji: 5 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Będą zmiany w świadczeniach kompensacyjnych i dodatek inflacyjny?

Minister Edukacji i Nauki odbył rozmowy z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Dotyczyły one propozycji zmian m.in. w zakresie świadczeń kompensacyjnych i oceny pracy. Jakich nowości można zatem spodziewać się w tym zakresie?

Świadczenie kompensacyjne może objąć nowe grupy nauczycieli

Jak oświadczył wiceminister Dariusz Piontkowski, propozycje resortu mają zawierać zmiany w kierunku rozszczelnienia świadczeń kompensacyjnych. Prawdopodobnie rozszerzony zostanie zakres podmiotowy tego świadczenia – na grupy nauczycieli, którzy do tej pory nie mogli z niego skorzystać. Chodzi tu np. o nauczycieli placówek kształcenia praktycznego.

Praca podczas świadczenia kompensacyjnego – więcej możliwości dla nauczycieli

Z zapowiedzi można także wywnioskować, że nauczyciele pobierający już świadczenie kompensacyjne będą mogli podjąć zatrudnienie w szkołach, w których są uczniowie z Ukrainy. Nie spowoduje to bezwarunkowego zawieszenia prawa do świadczenia kompensacyjnego. Dotychczas takie rozwiązanie obowiązywało jedynie w przypadku szkół z oddziałami przygotowawczymi. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Ocena pracy – niewykluczone zmiany w sposobie oceniania

Zapowiedzi dotyczą także oceny pracy. Ministerstwo zastrzegło, że zamierza pozostawić kryteria oceny pracy na poziomie rozporządzenia. Enigmatycznie odniosło się jednak do możliwości wprowadzenia zmian w sposobie oceniania. Być może chodzi tu o odejście od punktacji w ocenianiu na rzecz oceniania opisowego, a więc w większym stopniu zależnego od uznania dyrektora.

Kolejne robocze spotkania pomiędzy MEiN a władzami nauczycielskich związków zawodowych mają odbyć się w 2023 r.

Czy będzie dodatek inflacyjny dla nauczycieli

Z kolei strona związkowa zaproponowała dodatek inflacyjny dla nauczycieli za 2022 r. Miałoby być to jednorazowe świadczenie wypłacone nauczycielom do końca tego roku, finansowane m.in. z niewykorzystanej rezerwy celowej przeznaczonej na wzrost wynagrodzeń w 2022 r. Tematem rozmów były także podwyżki dla nauczycieli w 2023 r. oraz powrót wcześniejszej emerytury, o której mowa w art. 88 Karty Nauczyciela.

Źródło:
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql