Likwidacja HiT – będzie mniej godzin dla nauczycieli

Michał Kowalski
Data publikacji: 18 kwietnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Likwidacja HiT – będzie mniej godzin dla nauczycieli

Likwidacja przedmiotu historia i teraźniejszość już w roku szkolnym 2024/2025 może rodzić problemy kadrowe w szkołach. Tym bardziej, że zmiany w tym zakresie zostaną ogłoszone dopiero w czerwcu. Tymczasem działania dyrektorów w ruchu kadrowym podejmowane są zasadniczo w maju. Na problem uwagę zwraca Związek Nauczycielstwa Polskiego, proponując tymczasowo przywrócenie przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Edukacja obywatelska zamiast HIT – dopiero w roku szkolnym 2025/2026

Zgodnie z planowanymi zmianami ramowych planach nauczania przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie nauczany w klasach I szkół ponadpodstawowych już od kolejnego roku szkolnego 2024/2025. Zmiana ta mogła zaskoczyć dyrektorów, ponieważ projekt rozporządzenia opublikowano już po zakończeniu tworzenia arkuszy organizacyjnych na kolejny rok szkolny i przekazaniu ich do organizacji związkowych. Jednocześnie zamiast HiT nauczany ma być nowy przedmiot – edukacja obywatelska, ale dopiero od roku szkolnego 2025/2026.

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach I szkół ponadpodstawowych nie będzie ani HiT, ani edukacji obywatelskiej.

Likwidacja HiT – w ocenie ZNP zbyt późno

Zmiana ta może niestety rodzić problemy kadrowe w szkołach ponadpodstawowych, na co zwraca uwagę Związek Nauczycielstwa Polskiego. W roku szkolnym 2024/2025 w klasach I szkół ponadpodstawowych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani też nowego przedmiotu edukacja obywatelska. Oznacza to, że w kolejnym roku szkolnym dla nauczycieli, którzy do tej pory prowadzili HiT, będzie mniej godzin. A to w konsekwencji może rodzić konieczność zaproponowania ograniczenia zatrudnienia, przeniesienia służbowego, a w skrajnych przypadkach nawet wypowiedzenia stosunku pracy. Tymczasem, jak wynika z zapowiedzi Minister Edukacji nowelizacja rozporządzenia zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw dopiero w czerwcu.

Wypowiedzenie stosunku pracy wymaga zachowania 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który w szkołach feryjnych musi upłynąć z końcem sierpnia. W konsekwencji musi być dokonane do końca maja, choć istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca (za odszkodowaniem).

Wiedza o społeczeństwie zamiast HiT – w roku szkolnym 2024/2025

Z uwagi na te problemy ZNP proponuje przywrócenie na 1 rok szkolny przedmiotu wiedza o społeczeństwie w klasach I szkół ponadpodstawowych – w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Zajęcia te mogliby wówczas prowadzić nauczyciele, którzy dotychczas prowadzili HiT.

Źródło:
  • Znp.edu.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql