RIO: konieczne wyrównanie dodatku stażowego – za 3 lata wstecz

Data publikacji: 26 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
RIO: konieczne wyrównanie dodatku stażowego – za 3 lata wstecz

Po udokumentowaniu wyższego stażu przez nauczyciela dodatek za wysługę lat powinien być wyrównany. Okres wyrównania dodatku stażowego  powinien zaś obejmować 3 lata wstecz. Stanowisko takie zaprezentowała lubelska Regionalna Izba Obrachunkowa.

Wyrównanie dodatku stażowego jest konieczne

Regionalna Izba Obrachunkowa przedstawiła stanowisko na temat wyrównania dodatku za wysługę lat, które było już prezentowane w Portalu Oświatowym. W ocenie RIO konieczne jest wyrównanie dodatku za wysługę lat po przedstawieniu przez nauczyciela dokumentów potwierdzających dodatkowy staż pracy lub inne okresu do niego zaliczane. Za jaki okres?

Wyrównanie za okres do 3 lat wstecz

Granicą jest tu 3-letni termin przedawnienia roszczeń o wynagrodzenie. Liczy się go od dnia, w którym powinna nastąpić zapłata zaległego dodatku.

To zaś oznacza, że wyrównania dodatku należy dokonać za okres 3 lat wstecz.

Nie płacimy odsetek

RIO w Lublinie wskazał, że nauczycielowi należy wypłacić jedynie należność główną, bez odsetek za opóźnienie a tym bardziej za zwłokę. Roszczenie o te odsetki powstaje bowiem dopiero po upływie najbliższego terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę przypadający po dacie zaliczenia nauczycielowi dodatkowego okresu do stażu pracy (zgodnie z art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Dodatek stażowy należy wyrównać bez wniosku

W ocenie Izby wypłata wyrównania dodatku za wysługę lat powinna nastąpić bez wniosku nauczyciela. Wystarczy przedstawienie dokumentów, z których wynika obowiązek doliczenia dodatkowego okresu do stażu pracowniczego.

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql