Obniżenie kategorii zaszeregowania pracowników samorządowych – czy wymaga wypowiedzenia zmieniającego

Leszek Skupski
Data publikacji: 29 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Obniżenie kategorii zaszeregowania pracowników samorządowych – czy wymaga wypowiedzenia zmieniającego

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych, które wchodzą w życie 1 lipca 2023 r., to nie tylko podwyżki. Doszło również do zmian w kategoriach zaszeregowania – w niektórych przypadkach kategorie te podwyższono, a w innych obniżono. Sprawdź, czy obniżenie kategorii zaszeregowania pracownika w regulaminie wynagradzania wymaga wypowiedzenia zmieniającego.

Jak zmienić regulamin wynagradzania pracowników samorządowych

W regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych określane są:

  • wymagania kwalifikacyjne pracowników,
  • szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego.

Zmiana regulaminu wynagradzania powinna zostać dokonana w trybie przyjętym dla jego wprowadzenia, co oznacza, że należy uzgodnić nowelizację regulaminu z organizacjami związkowymi. Następnie nowelizacja wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 772 §  6 Kodeksu pracy).

Zmiana regulaminu wynagradzania – kiedy potrzebne wypowiedzenie zmieniające

Jeżeli postanowienia regulaminu są korzystniejsze od wynikających z dotychczasowych przepisów warunków umowy o pracę, wówczas zastępuje je z mocy samego prawa. Z kolei postanowienia mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę (wypowiedzenia zmieniającego).

Zmiany w kategoriach zaszeregowania pracowników samorządowych

Dotyczy to także kategorii zaszeregowania. Jak już wskazano we wstępie, wskutek nowelizacji przepisów o wynagradzaniu pracowników samorządowych dla niektórych stanowisk samorządowych podwyższono kategorię zaszeregowania, ale dla innych – obniżono. Więcej na ten temat w artykule: Podwyżki dla pracowników szkoły od 1 lipca 2023 r.

Obniżenie kategorii zaszeregowania – czy konieczne wypowiedzenie zmieniające

Gdy zmiana kategorii zaszeregowania wynikającej z regulaminu wynagradzania nie powoduje zmniejszenia wynagrodzenia pracownika nie stanowi ona pogorszenia warunków płacowych.

W takiej sytuacji zawarcie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenie warunków umowy o pracę nie jest konieczne.

Zmiana kategorii zaszeregowania, w szczególności poprzez ustalenie niższej kategorii, może być uznana za zmianę warunków płacowych, w sytuacji gdy jej skutkiem jest pogorszenie sytuacji pracownika, a więc zmniejszenie wynagrodzenia. Zmiana na niekorzyść warunków nabywania i ustalania wysokości składników wynagrodzenia za pracę może wymagać w takiej sytuacji wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę (art. 42 §  2 Kodeksu pracy) lub zawarcia porozumienia zmieniającego.

Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql