Weryfikacja w Rejestrze Sprawców Przestępstw jedynie przed zatrudnieniem

Michał Kowalski
Data publikacji: 21 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Weryfikacja w Rejestrze Sprawców Przestępstw jedynie przed zatrudnieniem

Nauczyciele i niektórzy inni pracownicy podlegają weryfikacji niekaralności przestępstwami na tle seksualnym w specjalnych rejestrach. Weryfikacja ta jest obowiązkowa i nie można z niej zrezygnować. Sprawdź, kiedy taką weryfikację należy przeprowadzić.

Weryfikacja w 2 rejestrach

Na czym polega tytułowa weryfikacja? Otóż dyrektor ma obowiązek przeprowadzić ją w:

  • Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym.
  • Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.

Kogo dotyczy weryfikacja

Weryfikacji w rejestrach dokonuje się w związku z nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem do działalności w zakresie:

  • wychowania,
  • edukacji,
  • wypoczynku,
  • leczenia
  • opieki

nad małoletnimi (dziećmi).

Weryfikacji nie podlegają członkowie rodziny małoletniego i osoby znane rodzicom małoletniego osobiście – w zakresie działalności wykonywanej w stosunku do własnych małoletnich dzieci lub małoletnich dzieci znajomych.

Obowiązek weryfikacji obejmuje szkoły i placówki publiczne oraz niepubliczne i dotyczy:
    • nauczycieli (nawet w przypadku zawierania z nimi umowy cywilnoprawnej),
    • niektórych innych pracowników i współpracowników wykonujących wskazane czynności (osobę zatrudnioną do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego, pomoc nauczyciela, opiekuna podczas przewozu dzieci, pielęgniarkę szkolną, higienistkę.
Przykład Weryfikacji nie podlega każdy pracownik szkoły, nawet jeśli podczas wykonywania czynności służbowych ma styczność z dziećmi. Nie trzeba poddawać weryfikacji np. woźnej, sprzątaczki czy sekretarza szkoły.

Kiedy weryfikować

Bardzo istotną kwestią jest tu moment sprawdzenia w rejestrach. Otóż weryfikacji należy dokonać przed:

  • nawiązaniem stosunku pracy,
  • dopuszczeniem do działalności (w przypadku innej formy współpracy niż stosunek pracy).

Nie ma podstaw do weryfikacji już w trakcie zatrudnienia czy wykonywania działalności. Co więcej, taka weryfikacja może zostać uznana za niedopuszczalną. Pozyskiwanie informacji z rejestru bez uprawnienia może zaś nawet zostać zakwalifikowane jako przestępstwo zagrożone karą:

  • grzywny,
  • ograniczenia wolności,
  • pozbawienia wolności do lat 2.
Nie ma obowiązku przeprowadzania cyklicznej weryfikacji w ww. rejestrach.

Weryfikacja a osoby zatrudnione przed 1 października 2017 r.

Weryfikacji nie należy także poddawać osób zatrudnionych przed wejściem w życie ustawy wprowadzającej ten obowiązek tj. przed 1 października 2017 r., chyba że stosunek pracy zostanie z nimi rozwiązany i ponownie nawiązany.

Przykład Nauczyciel pracuje w szkole nieprzerwanie od 2012 r. Przepisy dotyczące weryfikacji w ww. rejestrach takiego nauczyciela nie obejmują. Nauczyciel w sierpniu 2023 r. prawdopodobnie będzie miał przyznaną emeryturę, choć będzie chciał nadal pracować w szkole. W związku z czym stosunek pracy zostanie z nim rozwiązany w sierpniu 2023 r. i ponownie nawiązany we wrześniu 2023 r. W takiej sytuacji weryfikacja tego nauczyciela przed ponownym zatrudnieniem będzie konieczna.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql